#996 – tolerancja

Wiele się mówi o tolerancji w ostatnich latach. Jedni sobie to chwalą inni krytykują, jeszcze inni mówią, że są tolerancyjni a wydaje się, że wcale nie są.

I wszyscy mówią prawdę, przynajmniej patrząc z ich punktu widzenia. Tolerancja to bardzo głębokie pojęcie, które może mówić o nas wiele, bo każdy jest tolerancyjny w jakimś zakresie i jakimś polu. Za tym wszystkim stoi jeszcze pasowanie (kto jest inżynierem mechanikiem wie o czym mówię).

To czy nam coś pasuje czy nie to klu tego czy nasze wzajemne tolerancje znajdą część wspólną i czy uzyskamy efekt akceptacji i nadzieję na dalsze zrozumienie i nić komunikacji. Często zamiast zmieniać tolerancję wystarczy zmienić zasady pasowania i być może znajdziemy się po jednej stronie barykady. A być może nie ma co przekonywać drugiej strony do zmiany tolerancji czy pasowań, a po prostu należy zmienić osobę?

Pamiętajmy jeszcze o jednej rzeczy, o której często jako ludzie zapominamy – wszak zmieniamy się wraz z upływem czasu i ważne jest to by być z kimś, kto zmienia się w podobnym kierunku co my – unikniemy wtedy wielu nieporozumień, kłótni, niedomówień, bólu i rozczarowania.

A ważne jest też to by w tym wszystkim pozostać sobą.

#995 – być sobą?

Kiedy człowiek jest sobą?

Czy wtedy gdy ma doła? A może wtedy gdy endorfiny w nim szaleją?

A może wtedy gdy jest w paraliżującym stresie lub w sytuacji zagrożenia?

A jeśli jest w niewyobrażalnym bólu? A jeśli jest nafaszerowany środkami przeciwbólowymi lub innymi lekami?

Może jest sobą gdy jest pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających?

A może wtedy kiedy jest na głodzie?

A może wtedy gdy zakochany?

Czy kiedyś w ogóle jest szansa by być sobą? Wszak wszystko zależy od poziomu chemii, która w nas krąży i nas otacza…

#528 – Dojo Kun 7/7

Przez całe nasze życie poprzez dyscyplinę karate, dążyć będziemy do poznania prawdziwego znaczenia drogi,którą obraliśmy.

All our lives, through the discipline of Karate, we will seek to fulfill the true meaning of the Kyokushin Way.

Hitotsu : wareware wa, shogai no shugyo o karate no michi ni tsuji, kyokushin ni michi o matto suru koto.

Toda nuestra vida y a traves la disciplina del karate procuraremos aprender el verdadero significado de la filosofia de la vida.

Każdy dzień, każdy trening, każda podjęta aktywność prowadzi do głębszego zrozumienia istoty życia poprzez drogę, którą zdążamy.

Nie zapomnijmy jednak, że ani nie cel, ani droga nie jest najważniejsza, a to kim jesteśmy i z kim tę drogę przemierzamy.

Osu!

#527 – Dojo Kun 6/7

Będziemy wierni naszym ideałom i nigdy nie zapomnimy o cnocie pokory.

We will follow our religious principles and never forget the true virtue of humility

Alternate Version – We will follow our God, and never forget the true virtue of humility.

Seguiremos a nuestro dios y las eternas verdades y jamas olvidaremos la verdadera virtud de la humildad.

Hitotsu, wareware wa, shinbutsu o tōtobi, kenjō no bitoku o wasurezaru koto

Ten punkt jak widać może wzbudzać kontrowersje zahaczając o kwestie religijne. Niektórzy nawet próbują porównywać Dojo Kun do dekalogu…. Ja podchodzę do tego sceptycznie i polskie tłumaczenie odpowiada mi bardziej. Po prostu staram się działać etycznie uswiadomiając sobie jak marnym pyłem jestem pośród ogromu wszechświata. Moje słabości nie są moimi ograniczeniami, a jedynie definicją tego w jaki sposób mogę działać aby osiągnąć moje cele.

#526 – Dojo Kun 5/7

Będziemy spoglądać w górę ku prawdziwej mądrości i sile porzucając inne pragnienia.

We will look upwards to wisdom and strength, not seeking other desires.

Alzaremos nuestros vista hacia la sabiduria y la fuerza, no procurando otros deseos.

Hitotsu : wareware wa, shisujitsu – goken o motte, jiko noseshin o kanyo suru koto.

Nieustanny rozwój, szukanie odpowiedzi na pytania związane z codziennością, przyziemnymi sprawami, walka z własną niechęcią i porzucanie pokusy odpuszczenia swoich działań.

#525 – Dojo Kun 4/7

Będziemy przestrzegać zasad grzeczności, poszanowania starszych oraz powstrzymywać się od gwałtowności.

We will observe the rules of courtesy, respect our superiors, and refrain from violence.

Hitotsu, wareware wa, reisetsu o omonji, chōjō o keishi sobō no furumai o tsutsushimu koto

 Observaremos las reglas de cortesia, respeto a nuestros superiores y apartarnos de la violencia.

Kluczowy punkt przy rozpoczęciu przygody z Karate Kyokushin. Szczególnie w dzisiejszych czasach, gdzie widać wyraźny spadek wartości autorytetów.

Kolejny punkt, w którym translacja polska różni się od wersji angielskiej i hiszpańskiej.

#994 – człowiek renesansu

Bycie człowiekiem renesansu może być ryzykowne. Z jednej strony zgłębianie tematów z różnych dziedzin i bycie osobnikiem wielodomenowym jest raz kuszące, a moim zdaniem niezbędne by zachować zdrowie psychiczne, radość życia oraz samospełnienie, Z drugiej zaś strony może powodować wrażenie, że jesteś dzieckiem z ADHD, super cudem świata lub po prostu świrem.

Należy jednak zachować stosowny umiar w dzieleniu się swoimi zdolnościami, zainteresowaniami oraz spostrzeżeniami z osobami postronnymi, a przede wszystkim we wszelkiego rodzaju dokumentach związanych z ubieganiem się o pracę. Pamiętać należy bowiem, jak słuszny jest cytat Piotra Wielkiego:

„Podwładny powinien przed obliczem przełożonego mieć wygląd lichy i durnowaty, tak, by swoim pojmowaniem sprawy nie peszyć przełożonego.“

Jeśli twoje kompetencje są zbyt szerokie i wybiegają poza obszar poszukiwań, może zdarzyć się, że kandydatura zostanie odrzucona ze względu np. na wrażenie twej fircykowatości, pobłażliwości, frywolności lub posiadania zbyt dużych kompetencji do stanowiska co może prowadzić do obaw o przyszłe roszczenia i kombinatorstwo z twojej strony. Interpretacja może być zróżnicowana, może być prawidłowa lub oszukana, zależnie od konkretnej sytuacji i czynników.

Lepsze jest często wrogiem dobrego. Czyniąc coś dobrze, czyń to jak należy. Zbyt wiele informacji prowadzić może do powstania chaosu lub wrażenia jego rychłego pojawienia się. Im więcej masz wiedzy i doświadczenia tym bardziej musisz skupić się nad odpowiednim wyborem narzędzi, metod i sposobów osiągania celów przy jak najniższym nakładzie pracy.

Prezentuj zawsze zrównoważony i ergonomiczny Frontend, osiągając maksymalne dobre wrażenia swoich odbiorców / klientów / partnerów biznesowych… Pamiętaj kto jest sprajt a kto pragnienie i pamiętaj kto ma myśleć kim jest, bo nie zawsze złoto co się świeci.

#993 – złoto

Czasem więcej nie znaczy lepiej. Ba czasem brak jest najlepszym co może się przydarzyć.

Czasem chcesz dobrze, coś chcesz poprawić i wsadzisz kij w mrowisko, otworzysz puszkę pandory, albo zaburzysz mikroklimat zamkniętego środowiska.

Dlatego warto przypominać sobie co jakiś czas kluczowe złote myśli:

Działa? Nie dotykaj.

Prowizorka jest czasem najbardziej skutecznym rozwiązaniem.

Masz ochotę otworzyć usta? Nabierz w nie wody, wszak milczenie jest złotem.

Słowo pisane jest czasem trudne do zinterpretowania, bo zawiera nośnik emocji odbiorcy, który może zupełnie zmienić intencje nadawcy.

I nie przejmuj się za bardzo, wszak zdarzają się rzeczy, które nie śniły się filozofom, a niezaprzeczalnie ich istnienie jest faktem.

#992 – ping pong

Jaki sens ma przerzucanie celuloidowej piłeczki przez co najmniej dwoje ludzi przy pomocy deseczek nad dedykowanym stołem przedzielonym siateczką?

Podobny do rzucania oskarżeniami pomiędzy ludźmi, narodami, „religiowiercami” i innymi podgrupami społecznymi. W zasadzie żaden. Ale, bo zawsze jest jakieś ale – sens tego polega na tym, że poza uwikłaniem odpowiednich grup społecznych w działania, wymagane jest usystematyzowanie ich działań, wprowadzenie reguł i zasad – co wolno, czego nie wolno, kto, kiedy i jak przydziela punkty – jaki jest rozmiar stołu i piłeczki, jakie mają być rakietki, ile razy piłeczka może się odbić itp. itd.

Dalej wchodzą już producenci stołów, rakietek, piłeczek. Tuż za nimi sztab trenerów, psychologów, producentów koszulek, szortów i butów. Doradcy, szkoleniowcy, bukmacherzy, kibice i związek! Związki Tenisa Stołowego, by zarządzić tym pięknym sportem i wyszkolić kadrę na poziomie światowym.

I widzimy, że coś co miało na względzie zabawę i radość przerodziło się jak wiele rzeczy na świecie w coś wielkiego, skomplikowanego i generującego przychody oraz wymagania dla amatorów i zawodników tego sportu.

Najśmieszniejsze jest to, że pisząc ten wpis nie wiedziałem, że tenis stołowy i ping-pong to dwie różne sprawy. Jak więc widać – będąc laikiem i ignorantem, również czegoś się można dowiedzieć.

I ciekawostka w Japonii tenis stołowy to Takkyu a w Chinach Ping Pang Qiu.

#991 – kiedyś to…

Kiedyś to było lepiej… A może kiedyś będzie lepiej?

No jakby nie patrzeć, nie ma to żadnego znaczenia. Jeśli kiedyś było Ci lepiej a teraz uważasz, że Ci gorzej, cóż, trudno będzie się z tego otrząsnąć z radością i nadzieją. Natomiast jeśli wierzysz, że kiedyś będzie lepiej, to popatrz z perspektywy dwóch i pół roku wstecz – jakie świat miał nadzieje na przyszłość, a spotkała nas zaraza, teraz wojna, a za chwilę buk (sic) wie co jeszcze.

Także cieszmy się tym co jest, wykorzystujmy nasze możliwości i nie martwmy się na zapas, bo do nikąd nas to nie zaprowadzi. Przyszłość jest jasna. Przyszłość to …