#013 – Podsumuj i świętuj

Pomimo pośpiechu, wielu zadań, akcji, zajęć, musisz znaleźć czas na podsumowanie. Analizuj działania, poprawiaj błędy, koryguj tory. Znajdź też chwilę na świętowanie i zabawę. Doceń tych, dzięki którym realizacja tych działań była możliwa. Nawet jeśli nie wszystko poszło tak jak się spodziewałeś i rezultat nie spełnił do końca pozytywnych oczekiwań, doceń sam fakt działania i … Czytaj dalej #013 – Podsumuj i świętuj

sylwester

Pomimo pośpiechu, wielu zadań, akcji, zajęć, musisz znaleźć czas na podsumowanie.

Analizuj działania, poprawiaj błędy, koryguj tory. Znajdź też chwilę na świętowanie i zabawę. Doceń tych, dzięki którym realizacja tych działań była możliwa.

Nawet jeśli nie wszystko poszło tak jak się spodziewałeś i rezultat nie spełnił do końca pozytywnych oczekiwań, doceń sam fakt działania i zaangażowania – innych (przede wszystkim) i siebie.

Pamiętaj też, że sukces jest wynikiem działania wielu, wielu czynników – doceń to i nie przypisuj sobie wszystkich (w szczególności nie swoich) zasług.

Success makes a fool seem wise.

Latin Proverb

 

A tymczasem, Korzystaj z życia – ciesz się i baw – nie czuj zawiści.

Dzisiaj jest na to dobry moment – choć dzień taki, jak każdy inny… 😉

#012 – Pamięć

Pamięć – jest i będzie Ci w życiu potrzebna. Jesteśmy zasypywani cały czas niezliczoną ilością informacji, z której dużą część odrzucamy. Na nasze szczęście. Gdyż bez filtrów nie byłoby możliwe normalne funkcjonowanie i przetwarzanie tych danych. Dużą część informacji jednak musimy przechowywać, ciągle się przecież powinieneś uczyć czegoś nowego – a im więcej wiesz tym … Czytaj dalej #012 – Pamięć

ram

Pamięć – jest i będzie Ci w życiu potrzebna. Jesteśmy zasypywani cały czas niezliczoną ilością informacji, z której dużą część odrzucamy. Na nasze szczęście. Gdyż bez filtrów nie byłoby możliwe normalne funkcjonowanie i przetwarzanie tych danych.

Dużą część informacji jednak musimy przechowywać, ciągle się przecież powinieneś uczyć czegoś nowego – a im więcej wiesz tym łatwiej przychodzi zapamiętywanie nowych rzeczy. Mi osobiście przypadły metody naturalne, zgodne z działaniem naszego mózgu – Mapy Myśli, Mnemotechnika, Łańcuchowe Metody Skojarzeń itp. itd.

Najważniejsze przy tym  – należy pamiętać – o regularnych powtórkach naszej wiedzy  – nasza pamięć – podobnie jak pamięć RAM – musi być co jakiś czas odświeżana impulsami – jej zawartość powinna być odczytana i ponownie zapisana, nową wartością. To bardzo ważna informacja, która wpływa na:

  1. Pojemność i czas zapamiętanych przez nas informacji
  2. Możliwość powstawania fałszywych (zmodyfikowanych) wspomnień – co z jednej strony jest dobre  – możemy o pewnych niewygodnych dla nas rzeczach zapomnieć, ale z drugiej możemy mieć wspomnienia, w które wierzymy – a nie miały miejsca w naszej rzeczywistości.

Do zapamiętania na dziś – trenuj pamięć, nie wierz sobie w 100%, wspomagaj się w razie konieczności i potrzeby zewnętrznymi pamięciami – w zależności od Twoich możliwości i potrzeb.

#011 – Uśmiech

Jest ciężko, wszystko idzie pod górkę, misterny plan się wali, wszyscy nagle obracają się przeciwko Tobie. To życie, tak się zdarza, co poradzisz 😉 Musisz się wtedy skupić, skoncentrować, zatrzymać. Uśmiechnij się do siebie. Jeśli powaga sytuacji lub ryzyko odebrania tego za lekceważenie innych nie pozwala na to, uśmiechnij się wewnętrznie. Zabrzmi to nieracjonalnie, ale … Czytaj dalej #011 – Uśmiech

kubek

Jest ciężko, wszystko idzie pod górkę, misterny plan się wali, wszyscy nagle obracają się przeciwko Tobie.

To życie, tak się zdarza, co poradzisz 😉

Musisz się wtedy skupić, skoncentrować, zatrzymać. Uśmiechnij się do siebie. Jeśli powaga sytuacji lub ryzyko odebrania tego za lekceważenie innych nie pozwala na to, uśmiechnij się wewnętrznie.

Zabrzmi to nieracjonalnie, ale w tak złej sytuacji co innego Ci pozostało?

Czy umartwianie się coś zmieni? Czy poczujesz się przez to lepiej? Wydaje mi się, że nie.

Natomiast pogodne nastawienie do życia może Ci tylko pomóc, nie ma negatywnych skutków. Pamiętaj – każdy problem ma w sobie dar. Jeśli jesteś dojrzały i odważny – zdołasz ten dar dostrzec, znaleźć i wykorzystać.

Nieważne jest jak długo żyjesz na tym świecie, ale jak wykorzystasz swoje  życie i dane Ci szanse.

Uśmiechnij się!!! Jutra może już nie będzie?

 

#010 – Porażka

Myślicie, że nie wiem co to porażka? Macie rację. Nie wiem. Wiem co to przeszkody, wiem jak czerpać naukę z różnych zdarzeń. Świadomie użyłem terminu porażka aby opisać innym co nią może być, ale świadomie mówię dzisiaj i proszę zakoduj to sobie: NIE MA PORAŻEK NA TYM ŚWIECIE Porażka – niepomyślny obrót spraw; niepowodzenie, przegrana … Czytaj dalej #010 – Porażka

warsztat

Myślicie, że nie wiem co to porażka?

Macie rację.

Nie wiem.

Wiem co to przeszkody, wiem jak czerpać naukę z różnych zdarzeń. Świadomie użyłem terminu porażka aby opisać innym co nią może być, ale świadomie mówię dzisiaj i proszę zakoduj to sobie:

NIE MA PORAŻEK NA TYM ŚWIECIE

Porażka – niepomyślny obrót spraw; niepowodzenie, przegrana

 Moim zdaniem śmiało możemy wykreślić to słowo z zasobów naszego słownika.

A na pewno słownika nowych ludzi.

Nowych ludzi, którzy wiedzą.

Nowych ludzi, którzy wiedzą jak można żyć w szczęściu.

Do szczęścia jest długa droga, czasem kręta. I nie ma w niej dróg na skróty. I co najważniejsze, każdy ma swoją drogę, lecz nie każdy może ją znaleźć. Trzeba mieć mapę, legendę i wiedzę jak na mapie znaleźć tę drogę. I trzeba też mieć ze sobą odpowiedzialność za to co się robi – to Ty jesteś kapitanem swojego okrętu.

I mapę trzeba zorientować – Ty musisz to zrobić korzystając ze wszystkich dostępnych dla Ciebie sposobów, także tych, których jeszcze może nie znasz.

Dziś opowiem jak opisać to w naszej legendzie – jak zmienić słowo porażka w coś innego. Łatwiejszego. Lżejszego. Pozytywnego coś. Idąc za przykładem innych, ja na swojej mapie nadaję mu synonim nauka. Bez porażki nie ma nauki. Bez nauki nie ma zwycięstwa. Bez nauki nie ma satysfakcji. Bez nauki nie ma szczęścia.

Człowiek nie jest stworzony do klęski. (…) Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać.

Autor: Ernest Hemingway

Cóż pamiętam dzisiaj wiele takich sytuacji, z których nastaniem walił się mój świat. Dzisiaj widzę, że ich beznadziejność była spowodowana jedynie brakiem odpowiedniego spojrzenia na mapę, nie byłem to nich po prostu odpowiednio przygotowany przez dotychczasowe życie.

Czy mogę kogoś o to obwiniać? NIE – bo cała odpowiedzialność za moje życie jest tylko w moich rękach. Tylko ja mogę za siebie decydować. Idąc dalej tym tropem mogę teraz zobaczyć ile mam dobrych rzeczy dostępnych teraz. Nie miałbym ich gdyby coś kiedyś potoczyło się inaczej, nieprawdaż?

Każdy dzień niesie ze sobą jakiś owoc (albo warzywo 🙂 ). Każdy dzień pozwala stać się kimś lepszym. Każdy dzień pozwala Ci pomóc komuś w czymś. Tobie zostaje tylko trudne zadanie – działaj, patrz co się dzieje, popraw i działaj dalej.

Patrz przy tym czy dostrzegasz już to szczęście, które masz? Podziękuj za nie rodzicom, przyjaciołom, swoim wrogom (?), partnerom – podziękuj za nie również przede wszystkim sobie.

#009 – Priorytety

Jak śpiewa Paktofonika – Wszystko ma swoje priorytety – więc wszystko co robisz, musisz im podporządkować, jeśli chcesz osiągnąć to co chcesz. Pamiętaj najpierw o rzeczach najważniejszych dla Ciebie, później skup się na tym co jeszcze możesz zrobić, a zobaczysz, że wkrótce zobaczysz efekty. Pamiętaj o zasadzie Pareto (20/80)  – 20% działań prowadzi do 80% realizacji … Czytaj dalej #009 – Priorytety

zegarek

Jak śpiewa Paktofonika – Wszystko ma swoje priorytety – więc wszystko co robisz, musisz im podporządkować, jeśli chcesz osiągnąć to co chcesz.

Pamiętaj najpierw o rzeczach najważniejszych dla Ciebie, później skup się na tym co jeszcze możesz zrobić, a zobaczysz, że wkrótce zobaczysz efekty.

Pamiętaj o zasadzie Pareto (20/80)  – 20% działań prowadzi do 80% realizacji celu, 20% wydatków to 80% rezultatów. Zastanów się zatem czy we wszystkim co robisz – musisz osiągnąć 100%? (Moim zdaniem – nie 🙂 ) Oczywiście nie namawiam Cię na odpuszczenie wszystkiego, w pewne aspekty życia musisz zainwestować więcej, ale po to masz priorytety – by zdecydować w co warto, a co jest po prostu marnowaniem Twoich cennych zasobów, a przede wszystkim, Twojego czasu, którego NIKT NIGDY CI NIE ZWRÓCI…

#008 – Carpe Diem

Idziesz przez życie – masz cele, jesteś gotów zdobywać szczyty. Super, dobrze!!! Tego nam w życiu trzeba! Pamiętaj tylko, że nigdy nic na pewno nie wiadomo, poza jedną rzeczą – jak się już urodziliśmy – to kiedyś odejdziemy. Nie wiadomo tylko – kiedy to nastąpi – zaraz? jutro? za 15 lat? Nie znasz dnia, ani … Czytaj dalej #008 – Carpe Diem

tatra

Idziesz przez życie – masz cele, jesteś gotów zdobywać szczyty.

Super, dobrze!!! Tego nam w życiu trzeba!

Pamiętaj tylko, że nigdy nic na pewno nie wiadomo, poza jedną rzeczą – jak się już urodziliśmy – to kiedyś odejdziemy.

Nie wiadomo tylko – kiedy to nastąpi – zaraz? jutro? za 15 lat?

Nie znasz dnia, ani godziny, nie wiadomo co nam pisane.

Korzystaj zatem z tego co masz, tak byś nie musiał się później za siebie wstydzić ani żałować, tego co zrobiłeś, a tym bardziej, że nie zrobiłeś tego co mogłeś, a po prostu stchórzyłeś albo Ci się nie chciało….

Bądź odważny, czasem zaryzykuj (z głową) abyś mógł podnieść poziom swojego życia, abyś był dumny z tego co zrobiłeś, że wykorzystałeś wszystkie szanse, jakie napotkałeś na swojej drodze.

I znajdź chwilę aby rozejrzeć się wokół siebie – dostrzeż otaczający Cię świat, ludzi. To jest właśnie życie. Tu i teraz.

#007 – K.I.S.S.

Dzisaj BUZIAK dla wszystkich czyli: K.I.S.S. Jest to akronim od: Keep It Stupid Simple Czyli w wolnej interpretacji – wszystko co robisz powinno być możliwie „głupio” proste. Nie udziwniaj na siłę, nie komplikuj, nie staraj się dorabiać zbędnych ideologii, papierologii, historii …. Takie jest też moje moje zdanie. Ale jak to w życiu bywa, nie … Czytaj dalej #007 – K.I.S.S.

kiss

Dzisaj BUZIAK dla wszystkich czyli: K.I.S.S.

Jest to akronim od:

Keep

It

Stupid

Simple

Czyli w wolnej interpretacji – wszystko co robisz powinno być możliwie „głupio” proste. Nie udziwniaj na siłę, nie komplikuj, nie staraj się dorabiać zbędnych ideologii, papierologii, historii …. Takie jest też moje moje zdanie. Ale jak to w życiu bywa, nie wszystko jest takie proste jak być powinno…. Zatem uważaj na siebie i pamiętaj słowa Alberta Einsteina:

Everything Should Be Made as Simple as Possible, But Not Simpler – Albert Einstein

Wszystko powinno być proste jak to tylko możliwe, ale nie prostsze.

Upraszczając upewnij się, że zachowałeś wszystkie niezbędne elementy, oczekiwania, założenia. A wszystko co zbędne – zostało usunięte – osiągniesz wtedy perfekcję.

Perfection is achieved, not when there is nothing more to add, but when there is nothing left to take away -Antoine de Saint Exupery

 

#006 – Cel

Cel – w życiu ważny jest cel. Dlaczego? Bo sam ruch nie wystarczy. Bez celu będziesz się po prostu błąkał. Jak pisze wielu autorów cel powinien być (SMART): Specyficzny – możliwy do określenia, opisania, konkretny Mierzalny – to znaczy musisz wiedzieć kiedy już go osiągnąłeś – po czym to poznasz? Ambitny – musi motywować Cię … Czytaj dalej #006 – Cel

medal

Cel – w życiu ważny jest cel. Dlaczego? Bo sam ruch nie wystarczy. Bez celu będziesz się po prostu błąkał.

Jak pisze wielu autorów cel powinien być (SMART):

Specyficzny – możliwy do określenia, opisania, konkretny

Mierzalny – to znaczy musisz wiedzieć kiedy już go osiągnąłeś – po czym to poznasz?

Ambitny – musi motywować Cię do jego osiągnięcia

Realny – ten cel ma być możliwy do osiągnięcia w zadanym okresie czasu.

Time bounded – wiąże się z poprzednim punktem – musisz wiedzieć kiedy powinieneś go osiągnąć.

Z mojego punktu widzenia nie powinieneś mieć tylko jednego celu w życiu, ale wiele celów i to możliwie w różnych płaszczyznach życia. Zasada ta ma za zadanie zapewnienie dwóch kwestii:

  1. Możliwości ciągłości działań na wypadek, gdyby któryś z celów miał nie być zrealizowany z jakichś przyczyn
  2. Uzupełniające się cele, które umożliwiają śledzenie postępów a także otwierające nowe możliwości – np. jeśli chcesz osiągnąć Y to najpierw musisz  osiągnąć X – masz już dwa cele zamiast jednego początkowego 🙂

Pamiętaj tylko żeby cele w miarę się uzupełniały lub były rozdzielne. Nie mogą kolidować ze sobą, bo jest duże ryzyko, że nie osiągniesz żadnego – zasada niby prosta, ale mam wrażenie, że duża część osób o niej nie wie, albo ją ignoruje.

 

#005 – Ciągły ruch

Kolejny dzień – kolejny wpis. Kontynuujemy naszą walkę z życiem :-). Chociaż tak z drugiej strony – po co walczyć z czymś przez całe życie? Tak – to bez sensu. Nie możesz być każdego dnia 24 godziny na dobę – w 100% formie i gotowości. Życie to nie jest bajka, nie jest także wojną. Musisz … Czytaj dalej #005 – Ciągły ruch

674

Kolejny dzień – kolejny wpis. Kontynuujemy naszą walkę z życiem :-). Chociaż tak z drugiej strony – po co walczyć z czymś przez całe życie? Tak – to bez sensu. Nie możesz być każdego dnia 24 godziny na dobę – w 100% formie i gotowości. Życie to nie jest bajka, nie jest także wojną. Musisz podążać swoją ścieżką. Będą kusić Cię różne rzeczy – materialne, niematerialne i manić, że są Ci niezbędne. Nieprawda – w większości nie są, ale czasem przecież musisz jakoś odpocząć i podładować akumulatory. Podobno wszystko jest dla ludzi i z wszystkiego trzeba i można korzystać, tylko pamiętaj – wszystko ma swoją cenę i swoje konsekwencje. Nie miej zatem żalu i pretensji do innych, jeśli zrobiłeś w przeszłości coś co ma teraz swoje skutki. Takie po prostu jest prawo natury. Jednak najgorszą rzeczą jaką możesz zrobić to poddać się i zmarnować swoje szanse, talenty i potencjał, który masz, który w Tobie drzemie. Od każdego można się czegoś nauczyć, każdemu można także dać szansę na wykazanie się i bycie potrzebnym na tym świecie. Nie stój więc w miejscu – idź naprzód z pokorą, nadzieją i uwagą. Kiedy trzeba przyspiesz, wzmocnij swoje działania, kiedy indziej zwolnij, odpocznij, kontempluj otaczający Cię świat. Jest piękny w swojej prostocie, jest piękny i idealny. Tylko ten idealistyczny obraz trzeba dostrzec. A żeby to zrobić musisz ciągle korygować swoją perspektywę. Każdy krok ma swoje znaczenie. Każda akcja powoduje reakcję, wypuszczonego słowa, podobnie jak strzały – już nie zatrzymasz więc myśl również cały czas.

Zaczynam filozofować chyba. Nigdy nie znałem się od tej strony, nigdy również nie myślałem, ze będę się dzielić swoimi przemyśleniami z innymi. Cóż – jak widać można zaskakiwać nawet siebie każdego dnia. Ciekawe co wydarzy się dzisiaj….

 

#004 – Cykle dobra i zła

Już późno dzisiaj. Prawie zapomniałem, ze trzeba coś napisać, ale jeszcze zdążyłem. Dzisiaj parę zdań o cyklach dobra i złą w życiu. W życiu wszystko jest cykliczne, szczęście radości, smutki, tragedie. Bardzo trudno pogodzić się szczególnie z tymi mniej wesołymi i przyjemnymi jego częściami. Wiem coś o tym z autopsji i jak tylko nabiorę trochę … Czytaj dalej #004 – Cykle dobra i zła

suunto_rzeznik

Już późno dzisiaj. Prawie zapomniałem, ze trzeba coś napisać, ale jeszcze zdążyłem.

Dzisiaj parę zdań o cyklach dobra i złą w życiu. W życiu wszystko jest cykliczne, szczęście radości, smutki, tragedie. Bardzo trudno pogodzić się szczególnie z tymi mniej wesołymi i przyjemnymi jego częściami. Wiem coś o tym z autopsji i jak tylko nabiorę trochę ogłady literackiej, nie omieszkam podzielić się z wami moją historią w większych szczegółach i opiszę jak sobie z tym poradziłem – jeśli jesteście zainteresowani  -oczywiście piszcie – komentarze – będę wiedział co z tym zrobić.

C.S. Lewis świetnie opisuje to w swojej książce „Listy młodego diabła do starego”. Jeśli macie wolny wieczór to polecam tę pozycję.

Generalnie w  życiu tak jest – raz jest dobrze a raz źle. Wiem, czasem pewne sytuacje wydają się bez wyjścia, czasem jest tak ciężko jak nigdy dotąd, ale naprawdę – zaufaj mi – wiele osób przed nami przeżyło swoje  życie od początku do końca. Zatem niezależnie jak jest źle – pamiętaj – może być zawsze gorzej, ale może być też lepiej.

Wiem, wiem, nie przeżyłem wszystkiego, nie doświadczyłem tylu tragedii co inni. Tak to prawda, ale z drugiej strony, także Ci którzy doświadczyli zła, przemocy, chorób, wojen i innych trudnych spraw – potrafili w tym swoim cierpieniu odnaleźć siebie, swój cel oraz człowieczeństwo – swoje i  innych. Z tym jest trochę tak jak z błędami – uczymy się na tym czegoś nowego. Przecież zawsze coś możesz zmienić, coś możesz zrobić. A  może wystarczy tylko zmienić trochę punkt widzenia? A może wystarczy najpierw zaakceptować potrzebę zmian? To jest wyzwanie – to jest trud, który musisz się nauczać przezwyciężać każdego dnia – a wtedy będziesz mógł dostrzec te dobre chwile w życiu, dla których przecież żyjemy.