#072 – Nie ma ludzi niezastąpionych

Kolejna mądrość ludowa. Nie ma ludzi niezastąpionych Taka jest prawda i już. Historia to pokazuje na każdym kroku – byli dyktatorzy, politycy, królowie, naukowcy, papieże – przychodzili, odchodzili, a świat toczy się dalej – lepiej bądź gorzej, ale toczy się dalej. Z tego powodu są co najmniej następujące wnioski: Musisz dbać o siebie, żebyś mógł … Czytaj dalej #072 – Nie ma ludzi niezastąpionych

Kolejna mądrość ludowa.

Nie ma ludzi niezastąpionych

Taka jest prawda i już. Historia to pokazuje na każdym kroku – byli dyktatorzy, politycy, królowie, naukowcy, papieże – przychodzili, odchodzili, a świat toczy się dalej – lepiej bądź gorzej, ale toczy się dalej.

Z tego powodu są co najmniej następujące wnioski:

 1. Musisz dbać o siebie, żebyś mógł dobrze robić to co chcesz i robisz dobrze, bo jak Cię rozłoży jakieś choróbsko, kontuzja albo nagła śmierć – to zastąpi Cię ktoś inny.
 2. Jeśli nie możesz się rozdwoić – nie martw się tylko działaj, ktoś NA PEWNO może Cię zastąpić – lepiej czy gorzej – więc jeśli możesz się przyłożyć do procesu znalezienia zastępcy – zrób to  a zostaniesz za to doceniony.
 3. Nie chowaj wiedzy tylko dla siebie – dziel się nią. Będziesz lubiany, szanowany i będziesz mieć satysfakcję. Ludzie, którzy robią wręcz przeciwnie – zazwyczaj słabo kończą i nie zyskują wiele dla siebie innych, a na pewno nie mają ogólnego poważania.

#071 – muzyka

Cytując za Wikipedią: Muzyka (gr.mousike, cz.hudba, staropol. gędźba) – sztuka organizacji struktur dźwiękowych w czasie. Jedna z dziedzin sztuk pięknych, która wpływa na psychikę człowieka przez dźwięki. Dla mnie muzyka jest bardzo ważna w życiu. Jest jednym z mocniejszych źródeł możliwości modyfikowania mojego nastroju czy zaangażowania do życia. W szczególności (dla mnie) – sprawdza się … Czytaj dalej #071 – muzyka

Cytując za Wikipedią:

Muzyka (gr.mousike, cz.hudba, staropol. gędźba) – sztuka organizacji struktur dźwiękowych w czasie. Jedna z dziedzin sztuk pięknych, która wpływa na psychikę człowieka przez dźwięki.

Dla mnie muzyka jest bardzo ważna w życiu. Jest jednym z mocniejszych źródeł możliwości modyfikowania mojego nastroju czy zaangażowania do życia.

W szczególności (dla mnie) – sprawdza się w sytuacjach ekstremalnych, kiedy balansuję na krawędzi – mogę modyfikować swój nastrój, nastawienie, chęci, odczucia, koncentrację – słuchając odpowiednich utworów muzycznych.

Słuchanie odpowiednich utworów bardzo dobrze sprawdza się w różnych treningach i rywalizacji sportowej. Np. podczas biegania na długie dystanse (np. maraton) – na początku powinieneś słuchać odpowiednio wolnych, uspokajających kawałków, które odpowiednio Cię będą hamować, by przejść później do bardziej energetycznych i motywujących abyś mógł znieść trudy i ból pod koniec wyścigu.

Słuchanie muzyki pozwala także na zagłuszenie głosu wewnętrznego, któy w sytuacjach ekstremalnych może podpowiadać Ci głupie myśli i żądać od Ciebie rzeczy, których normalnie nie chciałbyś robić.

Zatem polecam używanie tego środka z głową i w zamierzonym celu, tak abyś mógł czerpać z życia jeszcze więcej, więcej i więcej – będąc przy tym w nastroju dostosowanym do sytuacji.

 

 

#070 – Świadomość

Kolejna rzecz, o której chce napisać to świadomość. Musisz być świadomy tego kim jesteś, kim byłeś i kim chcesz być.  Czasem to trudne by określić czego się w życiu chce. Czasem ogrom wymagań, które masz wobec siebie może Cię przytłoczyć, przez co nie będziesz z tego życia zadowolony. A w skrócie – w życiu chodzi … Czytaj dalej #070 – Świadomość

Kolejna rzecz, o której chce napisać to świadomość. Musisz być świadomy tego kim jesteś, kim byłeś i kim chcesz być.  Czasem to trudne by określić czego się w życiu chce. Czasem ogrom wymagań, które masz wobec siebie może Cię przytłoczyć, przez co nie będziesz z tego życia zadowolony.

A w skrócie – w życiu chodzi o to, by świadomie się nim cieszyć. Przynajmniej tak mi się wydaje. Po co robić coś przeciwko sobie? Wystarczy czerpać radość z małych, codziennych przyjemności, których przecież nie brakuje. Im bardziej będziesz to doceniać i nie oczekiwać cudów, tym bardziej będziesz radosny i będziesz mieć chęć do robienia także innych, mniej przyjemnych rzeczy. A wtedy wszystko zacznie się coraz lepiej układać i będziesz mieć coraz więcej energii i będziesz się mógł dzielić nią z innymi.

A dzielenie się szczęściem powoduje, że mnoży się ono, rozprzestrzenia po świecie i wraca.

Podobnie jak złość, choroby nieszczęścia. Wybór czym Ty chcesz promieniować na świat zależy od Ciebie.

#069 – Trudno jest łatwo żyć

Bardzo łatwo w dzisiejszych czasach popaść w depresję. Każdy szuka czegoś idealnego i ma jakieś wyobrażenia o różnych rzeczach czy sprawach a nawet ludziach. Prowadzi to do rozczarowań roszczeń i pretensji. Zdaje sobie sprawę, że to co piszę jest trudne, tak że sam często w to nie wierzę. Ale staram się mocno. Kochaj ludzi takimi … Czytaj dalej #069 – Trudno jest łatwo żyć

Bardzo łatwo w dzisiejszych czasach popaść w depresję. Każdy szuka czegoś idealnego i ma jakieś wyobrażenia o różnych rzeczach czy sprawach a nawet ludziach. Prowadzi to do rozczarowań roszczeń i pretensji. Zdaje sobie sprawę, że to co piszę jest trudne, tak że sam często w to nie wierzę. Ale staram się mocno. Kochaj ludzi takimi jacy są, nie wymagaj od nich zbyt dużo bo się zawiedziesz. Staraj się raczej do konkretnych zadań szukać odpowiednich osób, a nie na siłę wymagać od tych samych ludzi żeby spełniali nowo narzucone wyzwania. Oczywiście jeśli chcą, mają motywację i jest szansa na powodzenie to angażuj ich! Staraj się bardziej dawać od siebie, rozwijać się i wspomagać samodzielny rozwój innych niż wymagać i oczekiwać niemożliwego i się później zawieść. Dlatego kluczowe znaczenie ma jasno postawienie sprawy i obustronna komunikacja. Zawsze jest jakieś wyjście z sytuacji i mistrzostwem jest osiągnięcie rozwiązań, które pozwala posunąć wszystkich odrobinę do przodu. Wszyscy powinni to docenić, a będzie nam łatwiej.

#068 – Obserwuj nowości

Obserwuj nowości, śledź nowe technologie i obserwuj pojawiające się trendy. Zdaję sobie sprawę, że 90% z nich jest bezużytecznych i zbytecznych, ale – pozostaje te 10% które powinieneś znać i wykorzystać. Po co? Aby: mieć o czym rozmawiać z ludźmi – wymieniać poglądy i szukać nowych rozwiązań znaleźć możliwości upraszczania życia – sobie i innym … Czytaj dalej #068 – Obserwuj nowości

Obserwuj nowości, śledź nowe technologie i obserwuj pojawiające się trendy. Zdaję sobie sprawę, że 90% z nich jest bezużytecznych i zbytecznych, ale – pozostaje te 10% które powinieneś znać i wykorzystać. Po co? Aby:

 • mieć o czym rozmawiać z ludźmi – wymieniać poglądy i szukać nowych rozwiązań
 • znaleźć możliwości upraszczania życia – sobie i innym
 • znaleźć nowe kanały komunikacji
 • uczyć się nowych potrzebnych rzeczy i korelować aktualnie zdobyte już informacje
 • odpocząć od wszystkiego 🙂

Pamiętaj jednak aby nie popaść w chorą grę nowości i szpanerstwa. Wszystko jest dla ludzi – tylko nie wszyscy potrafią wszystko wykorzystać z głową. Pamiętaj o tym i działaj tak aby uzyskać maksymalny efekt minimalnym nakładem. Zauważ także, że zazwyczaj nowości:

a) dużo kosztują (oprócz, pieniędzy – nerwów i stresu)

b) w obecnych czasach zawierają dużo błędów i niedoróbek – któe są rozwiązane i naprawione w kolejnych, stabilnych wersajch

W związku z tym – dla kluczowych dla siebie projektów i nowych wyzwań – nigdy nie stosuj super-hiper-nowości, a jedynie sprawdzone już rozwiązania – więc jak to już mówiliśmy – zachowaj balans i ze stoickim spokojem goń z prędkością światła do celu 🙂

#067 – Mosty

Cokolwiek się dzieje, z kimkolwiek nie pracujesz, żyjesz, działasz, pamiętaj – zachowaj spokój, szacunek i zrozumienie. Nikt nie jest zły tylko dlatego, że ma takie „widzimisię” – prawdopodobnie stoi za tym jakiś cel, potrzeba, czy ukryta prawda. Cokolwiek się nie dzieje, staraj się to zrozumieć, nawet jeśli nie pochwalasz tego co się dzieje lub jest … Czytaj dalej #067 – Mosty

Cokolwiek się dzieje, z kimkolwiek nie pracujesz, żyjesz, działasz, pamiętaj – zachowaj spokój, szacunek i zrozumienie. Nikt nie jest zły tylko dlatego, że ma takie „widzimisię” – prawdopodobnie stoi za tym jakiś cel, potrzeba, czy ukryta prawda. Cokolwiek się nie dzieje, staraj się to zrozumieć, nawet jeśli nie pochwalasz tego co się dzieje lub jest to niezgodne z Twoim rozsądkiem, potrzebami czy postrzeganiem rzeczywistości. Rób co konieczne, ale po pierwsze – nie działaj złośliwie – gdyż  niczemu dobremu to nie posłuży. Ktoś kto dzisiaj jest twoim podwładnym – może niedługo zostać Twoim szefem, albo kimś istotnym dla dziejących się zdarzeń. Również ważna rzecz, o której często się zapomina – ludzi się zmieniają – Ty także :-), więc może za kilkanaście lat, przy ponownym spotkaniu role się odwrócą?

Twórz więc mosty, szukaj synergii, współpracuj i staraj się dostrzec korzyści po wszystkich stronach.

Pamiętaj – kompromis nie jest najlepszym rozwiązaniem – bo każdy coś musi oddać lub z czegoś zrezygnować, najlepszym rozwiązaniem jest synergia – czyli kiedy WSZYSCY osiągają zamierzony CEL. Nawet jeśli wymaga to trochę czasu – warto tego szukać w życiu. KAŻDEGO DNIA. Szukaj niesztandarowych rozwiązań zadowalających wszystkich – TO JEST SZTUKA.

 

#066 – Frustracja

Przyjdzie w końcu czas, kiedy chytry i misterny plan się posypie. Wszystko miało być tak pięknie, zadania miały być zrealizowane na czas, wszyscy mieli wypełnić swoje obowiązki, wszystkie szczegóły były zaplanowane do samego końca…. I jeden mały element zawodzi i wszystko zaczyna się sypać. Co robić? Nie panikuj – panika to najgorsze co możesz zrobić, … Czytaj dalej #066 – Frustracja

Przyjdzie w końcu czas, kiedy chytry i misterny plan się posypie. Wszystko miało być tak pięknie, zadania miały być zrealizowane na czas, wszyscy mieli wypełnić swoje obowiązki, wszystkie szczegóły były zaplanowane do samego końca…. I jeden mały element zawodzi i wszystko zaczyna się sypać. Co robić?

 1. Nie panikuj – panika to najgorsze co możesz zrobić, spokój i balans to podstawa
 2. Rozejrzyj się – jakie są obecnie dostępne wyjścia awaryjne i dostępne środki zaradcze
 3. Pomyśl i porozmawiaj z kimś, kto może Cię wesprzeć
 4. Odpocznij, jeśli to możliwe.
 5. Przeanalizuj ponownie sytuację, poszukaj analogii, sprawdź dostępne rozwiązania
 6. Uśmiechnij się – to tylko życie, zawsze może być gorzej, ZAWSZE
 7. Doceń to co już się udało – podziękuj tym, którzy się do tego przysłużyli
 8. Unikając tych samych błędów – cofnij się o krok, by nabierając rozpędu – ominąć przeszkodę!!!
 9. Ruszaj dalej, pomimo kolejnych sukcesów, pamiętaj że pojawią się kolejne problemy które z pomocą DOBRYCH ludzi – rozwiążesz i złapiesz wiatr w żagle. Pamiętaj  – Każde zwycięstwo pociąga za sobą chwilę zmęczenia i zwątpienia. Czy można było lepiej? Czy można było inaczej? TAK MOŻNA BYŁO I CO Z TEGO? Świętuj to co już masz. Doceń to i pamiętaj o poprzednich zwycięstwach.

 

#065 – wiara

Dzisiaj kolejne proste przesłanie. Wiara czyni cuda. Musisz wierzyć w to co robisz – że to co robisz jest dobre, dla Ciebie i innych. Jeśli sobie wyobrazisz sobie efekt końcowy, jego realizację, sposób dochodzenia będzie go łatwiej zrealizować. Poza tym wiara, że to co robisz jest poprawne, dobre i uszczęśliwi innych, powoduje, że emanujesz dobrą energią … Czytaj dalej #065 – wiara

Dzisiaj kolejne proste przesłanie.

Wiara czyni cuda. Musisz wierzyć w to co robisz – że to co robisz jest dobre, dla Ciebie i innych. Jeśli sobie wyobrazisz sobie efekt końcowy, jego realizację, sposób dochodzenia będzie go łatwiej zrealizować.

Poza tym wiara, że to co robisz jest poprawne, dobre i uszczęśliwi innych, powoduje, że emanujesz dobrą energią i zapałem, którym będziesz zarażać innych. A wiadomo dobra energia, podobnie jak dobro, lubi się samoistnie rozmnażać wśród ludzi, którzy Cię otaczają.

Podsumowując rób dobre rzeczy, wierz w to co robisz, wizualizuj, zarażaj zapałem innych. Karma wraca.

#064 – Zerwij z rutyną

Często, bardzo często – staraj się zerwać z rutyną. Rób pewne rzeczy inaczej. Np.: Codziennie pijesz kawę? Napij się herbaty Myjesz zęby prawą ręką? Umyj czasem lewą ręką Pojedź inną drogą do pracy Pójdź ze znajomymi do innego baru Zawsze pijesz na imprezie? Czasem bądź trzeźwy i baw się dobrze 🙂 Zmień fryzurę W pracy … Czytaj dalej #064 – Zerwij z rutyną

szybowiec

Często, bardzo często – staraj się zerwać z rutyną. Rób pewne rzeczy inaczej.

Np.:

Codziennie pijesz kawę? Napij się herbaty

Myjesz zęby prawą ręką? Umyj czasem lewą ręką

Pojedź inną drogą do pracy

Pójdź ze znajomymi do innego baru

Zawsze pijesz na imprezie? Czasem bądź trzeźwy i baw się dobrze 🙂

Zmień fryzurę

W pracy zrób pewne rzeczy inaczej i lepiej (jeżeli oczywiście można)

Pójdź na trening czegoś nowego – innego

Zapisz się na jakiś kurs, do jakiejś szkoły

Poznaj nowych – ciekawych ludzi – (nie chodzi o ilość ale o jakość)

Pojedź na wycieczkę – zobaczyć znane miejsca z innej perspektywy

Korzystaj z nadarzających się okazji, pewnie szansa się nie powtórzy, a na pewno nie taka sama

Ciesz się życiem – każdego dnia, troszkę inaczej….

#063 – POMOC

Jeśli możesz pomagaj innym. Dziel się tym co masz, oczywiście niekoniecznie muszą być to dobra materialne. Dziel się swoją wiedzą, słuchaj, odpowiadaj na pytania. Jeśli możesz i masz w czymś doświadczenie – ucz innych. Kiedy trzeba – podaj pomocną dłoń. Czasem wystarczy tak niewiele, aby sprawić innym odrobinę radości. Pamiętaj – każdy dobry uczynek, uśmiech, … Czytaj dalej #063 – POMOC

Jeśli możesz pomagaj innym. Dziel się tym co masz, oczywiście niekoniecznie muszą być to dobra materialne. Dziel się swoją wiedzą, słuchaj, odpowiadaj na pytania. Jeśli możesz i masz w czymś doświadczenie – ucz innych. Kiedy trzeba – podaj pomocną dłoń. Czasem wystarczy tak niewiele, aby sprawić innym odrobinę radości.

Pamiętaj – każdy dobry uczynek, uśmiech, dobre słowo – wróci do Ciebie. Niekoniecznie dzisiaj, być może tego nawet nie doczekasz :-), ale wróci na pewno. Tak myślę, tak czuję i tak uważam. Po prostu bądź sobą i dziel się tym z innymi – JEŚLI TEGO POTRZEBUJĄ i TEGO CHCĄ. Bądź przy tym elastyczny, dopasowany i odpowiednio powściągliwy – pamiętaj, że co za dużo to niezdrowo i z pomocą narzuconą z zewnątrz też łatwo przesadzić.

Z drugiej strony – bądź odważny i nie bój się prosić o pomoc innych – to wcale nie jest oznaka słabości, ale odwaga w akceptacji własnych słabszych stron i docenienie możliwości i wiedzy INNYCH LUDZI.

Idź więc w świat i miej oczy szeroko otwarte…. I Ty możesz zostać superbohaterem 🙂