#102A – uważaj w co wierzysz

Mam czasem poczucie winy, że coś mogłem zrobić lepiej, bardziej, mocniej. Albo zrobić coś za kogoś, albo powiedzieć jaśniej, albo wytłumaczyć lepiej. Tysiące myśli. Takie życie. Wybory. Działania. Pamiętaj – każda droga ma jakieś zalety. Każda droga ma jakieś wady. Pytanie tylko w co wierzysz i czy jesteś ze sobą w zgodzie….  Oczywiście są jakieś … Czytaj dalej #102A – uważaj w co wierzysz

Mam czasem poczucie winy, że coś mogłem zrobić lepiej, bardziej, mocniej. Albo zrobić coś za kogoś, albo powiedzieć jaśniej, albo wytłumaczyć lepiej. Tysiące myśli. Takie życie. Wybory. Działania. Pamiętaj – każda droga ma jakieś zalety. Każda droga ma jakieś wady. Pytanie tylko w co wierzysz i czy jesteś ze sobą w zgodzie….  Oczywiście są jakieś normy prawne, których złamanie pociąga konsekwencje, ale w sumie ludzie nawet to łamią – krzywdzą innych, zadają ból, cierpienie. Ale popatrzmy na to z drugiej strony – tak samo działają inni ludzie, zabierają innym, mordują, gwałcą i według swojej wiary pójdą do nieba. Czy to nie dziwne?????? Czy to nie daje do myślenia?

#102 – Nic nie musi ……

Nic nie musi wyglądać na to jakie jest w rzeczywistości. To tak jakby patrzeć na rysunek techniczny i mówić, że coś jest takie w rzeczywistości, albo patrzeć na mapę i mówić, że widzimy prawdziwy ląd. Nasza rzeczywistość nie jest prawdziwa. Odbieramy ją przez nasze zmysły i każda sytuacja przez każdego może być odbierana w inny … Czytaj dalej #102 – Nic nie musi ……

Nic nie musi wyglądać na to jakie jest w rzeczywistości.

To tak jakby patrzeć na rysunek techniczny i mówić, że coś jest takie w rzeczywistości, albo patrzeć na mapę i mówić, że widzimy prawdziwy ląd.

Nasza rzeczywistość nie jest prawdziwa. Odbieramy ją przez nasze zmysły i każda sytuacja przez każdego może być odbierana w inny sposób. Co więcej – każda sytuacja może być odebrana przez jedną i tę samą osobę w inny sposób czasami…… Wszystko zależy od wszystkiego, a przede wszystkim od Twojego nastawienia. Dlatego zanim powiesz komuś coś niemiłego – ugryź się w język. Jeśli możesz – zostaw tę sprawę na kilka godzin, pomyśl, odetchnij, daj ją przemyśleć podświadomości. W każdej sytuacji jest coś dobrego. W każdej jednej. Nawet tej złej – powtarzam to jak mantrę – po to bym sam w to mógł uwierzyć.

Polecam tę metodę – powtarzaj sobie takie rzeczy czasem, często, zawsze 🙂

Będzie Ci łatwiej znieść ciężkie czasy, wyzwania, „problemy” i inne potknięcia. A one były są i będą. Pytanie tylko czy zdołasz zauważyć  te dobre czasy? Pozytywy? I szczęście, którego pełno wszędzie?

 

 

#101 – Nie jest łatwo

Cześć, Jak wiecie życie to pasmo nie kończących się sukcesów 🙂 Tylko czasem się człowiek potyka. Ja się potknąłem – dosłownie….. W styczniu skręciłem kostkę… I miałem problemy z bieganiem i treningami Karate. A w tym roku – wiecie – wyzwania, w czerwcu Rzeźnik na 100km, później letni obóz Karate, Międzynarodowy Obóz Karate oraz egzamin… … Czytaj dalej #101 – Nie jest łatwo

Cześć,

Jak wiecie życie to pasmo nie kończących się sukcesów 🙂

Tylko czasem się człowiek potyka. Ja się potknąłem – dosłownie….. W styczniu skręciłem kostkę… I miałem problemy z bieganiem i treningami Karate. A w tym roku – wiecie – wyzwania, w czerwcu Rzeźnik na 100km, później letni obóz Karate, Międzynarodowy Obóz Karate oraz egzamin… i we wrześniu UTMB – Ultramaraton na 100mil (168km)….

Niby czasu dużo – myślę sobie – będzie dobrze…

A tu pod koniec lutego – trach – kostka znowu „się skręciła”…..

No to trzeba wzmocnić pozostałe mięśnie – sobie myślę….. Więc trenuję dalej, nadal, co innego trochę – siłownia, basen, treningi funkcjonalne…

No i na siłowni bach – lewe kolano się odezwało (podobnie jak dwa lata temu) Albo łękotka, albo jakiś przyczep boczny. I teraz mamy koniec marca. Lewe kolano boli, prawa kostka prawie dobrze, ale boli a czas ucieka…..

Nic się nie martwcie 🙂  Będzie dobrze – wierzę, że mam jeszcze czas na przygotowania. Łudzę się i mam nadzieję, że plany B, C, D, E zadziałają.

A bieżący plan jest taki, żeby skupić się na mentalnym przygotowaniu następnie technicznym a na koniec fizycznym.

Teraz skupiam się na stabilizacji korpusu, sile górnej części ciała oraz technikach i formach w Karate. Muszę maksymalnie odciążyć nogi aby moje stawy mogły dojść do siebie. Oczywiście odciążenie nie polega na  tym, że nie robię nic – minimum wkładu – maksimum efektu. To moje motto – zawsze.

Zatem – na razie skupiam się na treningu HIIT – High Intensity Interval Training i zobaczymy co z tego wyjdzie w najbliższej przyszłości. W końcu wszystko co robię – robię dla siebie i muszę mieć z tego radochę 🙂

Życie Jest Piękne – niezależnie od okoliczności. Pamiętam o tym cały czas. Czasem to trudne, ale co poradzić.

#100 – Zmiany Zmiany Zmiany

100 wpisów – 100 dni. Zleciało jak z bicza strzelił. Życie idzie naprzód, pora więc również na zmiany tutaj. Mam bardzo dużo otwartych projektów. W pracy, w domu, w szkole, w życiu prywatnym, na treningach, zatem trzeba zacząć rozwijać troszkę ten blodżek (znaczy mały Blog). Czytam różne rzeczy – w internecie –  piszą nagle wszędzie … Czytaj dalej #100 – Zmiany Zmiany Zmiany

100 wpisów – 100 dni.

Zleciało jak z bicza strzelił. Życie idzie naprzód, pora więc również na zmiany tutaj.

Mam bardzo dużo otwartych projektów. W pracy, w domu, w szkole, w życiu prywatnym, na treningach, zatem trzeba zacząć rozwijać troszkę ten blodżek (znaczy mały Blog).

Czytam różne rzeczy – w internecie –  piszą nagle wszędzie – zatrzymaj się, szczęście jest w Tobie, znajdź je, nie musisz robić wszystkiego. Jest w tym racja – niewątpliwie.

Tylko taj sami pomyślcie. Skoro szczęście jest we mnie, nie muszę nic robić i mogę je znajdować w sobie każdego dnia, to dlaczego mam nie robić innych rzeczy, które sprawiają radość także innym, a przez to mnie jeszcze bardziej? Mógłbym siąść i być np. szczęśliwym grubasem, ale co poradzę, że wolę być szczęśliwy i wysportowany? Że mam sobie ochotę poćwiczyć, pobiegać, pojeździć motocyklem, pójść w góry, czy połazić po lesie? Będę robić to co mogę, żeby wykorzystać potencjał, pomnożyć możliwości, agregować szczęście i mieć z tego radochę……

Jak będzie taka potrzeba, to będę leżał i też będę szczęśliwy, że mogę leżeć, odpoczywać, spać, czy umierać w spokoju. Wtedy sobie będę wspominał, stare dobre czasy, poznanych ludzi, wspaniałe przygody…… Nawet te w pracy 🙂

Teraz, wybaczcie. Nie mam zamiaru przejmować się osobami, które mówią, ze świat zwariował…… Świat nie zwariował, on taki jest od zarania dziejów. Popatrzcie na historię, a właściwie na to co się o niej pisze – bo nie wiadomo czy to prawda :-). Czy kiedykolwiek była sprawiedliwość na tym świecie? Czy było tak, że wszystkim było dobrze? Wszyscy byli bogaci i najedzeni? Czy kiedykolwiek wszystkim było lepiej niż dzisiaj? Czy nie było wojen, walk, poniżania, niewolnictwa i klik społecznych, trzymających ciemnogród w ryzach?

Oczywiście można sobie tak pisać i gadać i gdybać i hejtować w nieskończoność……

Z lekcji życia w moim udziale chciałbym wynieść jedną rzecz radość, zabawę i dobre wspomnienia.

Zegar tyka,  świat idzie naprzód. Znajdź szczęście w sobie i pomnóż je na zewnątrz. Pora na zmiany!!!

 

#099 – Czasem musisz rzucić wszystko

Czasem musisz rzucić wszystko i odpocząć. Tak. Taka jest zasada i takie jest życie. Natury nie oszukasz. Możesz jechać na kofeinie, na prochach jakiś czas i ciągnąć albo pchać ten wózek. Ale pamiętaj – wszystko ma swoje konsekwencje – Twoje ciało i umysł nie są z gumy i musisz odpocząć. Stąd planowanie jest takie ważne. … Czytaj dalej #099 – Czasem musisz rzucić wszystko

Czasem musisz rzucić wszystko i odpocząć.

Tak. Taka jest zasada i takie jest życie.

Natury nie oszukasz. Możesz jechać na kofeinie, na prochach jakiś czas i ciągnąć albo pchać ten wózek. Ale pamiętaj – wszystko ma swoje konsekwencje – Twoje ciało i umysł nie są z gumy i musisz odpocząć. Stąd planowanie jest takie ważne. Możesz i musisz mieć momenty kiedy będziesz działać na 120%, będziesz przodownikiem (liderem peletonu :-)), ale pamiętaj, że ktoś musi Cię w tym zmieniać. Musisz mieć czas na wytchnienie.

Jeśli do tego się nie zastosujesz – natura zadziała za Ciebie. Będziesz mieć zawał, udar, depresję a w najgorszym wypadku – wypalenie zawodowe.

Pomyśl o tym czasem, jak znajdziesz chwilkę…..

A firma? A biznes? Świat poradzi sobie bez Ciebie tak czy inaczej, niezależnie czy będziesz odpoczywał, czy będziesz w szpitalu, czy na cmentarzu….. Takie jest życie 🙂 Pamiętaj – jeśli będziesz niezastąpiony, zawsze będziesz w tym samym miejscu. Zawsze…..

 

#098 – Jak Żyć Szczęśliwie – kolejna odsłona

Zastanawiasz się jak żyć szczęśliwie? Oto 21 zasad opisanych v XVII w. przez wielkiego wojownika Musashi Miyamoto w swojej książce „Księga Pięciu Kręgów” (z którą gorąco polecam się zapoznać): Nie walcz uparcie z prawami tego świata Nie szukaj przyjemności tylko dla swojej korzyści Nie polegaj na uczuciach wyrażanych połowicznie Myśl mało o sobie a bardzo głęboko … Czytaj dalej #098 – Jak Żyć Szczęśliwie – kolejna odsłona

Zastanawiasz się jak żyć szczęśliwie?

Oto 21 zasad opisanych v XVII w. przez wielkiego wojownika Musashi Miyamoto w swojej książce „Księga Pięciu Kręgów” (z którą gorąco polecam się zapoznać):

 1. Nie walcz uparcie z prawami tego świata
 2. Nie szukaj przyjemności tylko dla swojej korzyści
 3. Nie polegaj na uczuciach wyrażanych połowicznie
 4. Myśl mało o sobie a bardzo głęboko o świecie
 5. Pozostań wolny od pragnień
 6. Nie żałuj tego co zrobiłeś
 7. Nigdy nie bądź zazdrosny o innych
 8. Nigdy nie pozwól sobie na smutek z rozstania
 9. Odrzuć urazy  i nie narzekaj
 10. Nie pozwól sobie żeby prowadziło Tobą jedynie uczucie pożądania
 11. Odrzuć swoje osobiste preferencje
 12. Zaakceptuj warunki, w których żyjesz
 13. Nie poszukuj wykwintnego jadła
 14. Nie gromadź starożytnych skarbów dla przyszłych pokoleń
 15. Nie podążaj bezmyślnie za prawami świata
 16. Nie daj się obsesji posiadania broni i walki
 17. Nie uciekaj przed śmiercią
 18. Nie gromadź dóbr materialnych na starość
 19. Szanuj bogów bez oczekiwania pomocy od nich
 20. Możesz utracić ciało, ale nigdy nie możesz utracić honoru
 21. Nigdy nie oddalaj się od sztuki strategii

Pomyśl i zastanów się co z tych praw przybliży Cię do szczęścia 🙂

Oczywiście to tylko japońskie porady z XVII wieku, ale zawsze warto pomyśleć….

Księga Pięciu Kręgów opisuje styl walki opracowany przez Musashiego. W chwili obecnej istnieją różne interpretacje tej pozycji również pod kątem dzisiejszego wykorzystania jej w biznesie. 

#097 – Jak Zrobić Skuteczną Prezentację

I kolejny raz wujek dobra rada, który wie wszystko najlepiej, podzieli się z wami mapą myśli dotyczącą skutecznej prezentacji: Na początku musisz mieć pomysł co chcesz zaprezentować – zapisz go odręcznie, tak samo staraj się opisać każdy slajd – po co on w ogóle jest Musisz mieć wizję końcową prezentacji. Skup się na: akcjach jakie … Czytaj dalej #097 – Jak Zrobić Skuteczną Prezentację

I kolejny raz wujek dobra rada, który wie wszystko najlepiej, podzieli się z wami mapą myśli dotyczącą skutecznej prezentacji:

prezentacja

 1. Na początku musisz mieć pomysł co chcesz zaprezentować – zapisz go odręcznie, tak samo staraj się opisać każdy slajd – po co on w ogóle jest
 2. Musisz mieć wizję końcową prezentacji. Skup się na:
  1. akcjach jakie należy wykonać
  2. dokumentach, które są ważne
  3. rekomendacjach i wnioskach, które chcesz przekazać odbiorcom
 3. Opowiedz historię:
  1. wyraź słowami to co chcesz przekazać
  2. skup się na akcji, nie możesz być nudny i nużący
  3. pokaż przykłady i wyraź emocje
  4. pamiętaj: Marzenia  to osiąganie celów poprzez akcje, zadania i ich wynik
 4. pamiętaj o kontekście, który chcesz przekazać:
  1. wprowadź słuchaczy w tło historii
  2. opowiedz o celu prezentacji: jaki ty i inni mają na to wpływ, po co to jest
  3. wyraź emocje, potrzeby i opinie w danym temacie
 5. pomyśl o sobie jako sprzedawcy. Masz sprzedać:
  1. informacje
  2. agendę prezentacji
  3. wprowadzenie w temat
  4. fakty
  5. punkt widzenia
 6. twoja prezentacja ma odpowiedzieć na kluczowe pytania dotyczące tematu
 7. wracając do punktu pierwszego – pamiętaj to ma być historia:
  1. każdy slajd opisz odręcznie dla siebie
  2. zrób też odręcznie napisany szkic – scenariusz prezentacji
 8. twoja prezentacja powinna zawierać i opisywać:
  1. pojawiające się możliwości
  2. możliwe zagrożenia i ich mitygacje
  3. konkurencyjne podmioty
  4. plan akcji
 9. użyj wizualizacji – zmysły
 10. postaraj się wciągnąć widownię w dyskusję – oczywiście jeśli to możliwe i zasadne
 11. pamiętaj prawda, prawda i tyko prawda:
  1. treść
  2. akcje
  3. rekomendacje
 12. i na koniec pamięta o taktyce prezentacji:
  1. slajdy od lewej do prawej – z góry na dół
  2. ważne dane i fakty, ale nie za dużo – od tego jest dokumentacja
  3. pamiętaj o kluczowych slajdach, postaraj się usunąć wszystkie zbędne i rozpraszające informacje. Wszystkie dane możesz wręczyć w postaci wydruków lub zamieścić na stronie, przesłać mailem itp.
  4. używaj takich sajdów, które możesz później użyć, szkoda robić dwa razy to samo

14. pamiętaj aby przed prezentacją przećwiczyć wszystko na sucho i sprawdzić sprzęt – czy działa. Nawet najlepsza prezentacja nie wypadnie dobrze jak się będziesz motać przez 15 minut i bez potrzeby denerwować siebie i innych

 

Widzicie jakie to proste….. 🙂 Zatem do dzieła i powodzenia…

 

#096 – Jak Napisać Ksiażkę…….

Dzień dobry – dzisiaj Wujek Dobra rada powie wam jak napisać książkę…. Bo to przecież banalnie proste, wystarczy trzymać się poniższej mapy myśli: Zaczynasz od czegoś: zakładasz, że piszesz 300 słów dziennie wymyślasz zarys treści: początek, środek, koniec ustalasz czas, kiedy piszesz np. rano ustalasz miejsce, w którym możesz pisać spokojnie – najlepiej niech będzie … Czytaj dalej #096 – Jak Napisać Ksiażkę…….

Dzień dobry – dzisiaj Wujek Dobra rada powie wam jak napisać książkę…. Bo to przecież banalnie proste, wystarczy trzymać się poniższej mapy myśli:

ksiazka

 1. Zaczynasz od czegoś:
  1. zakładasz, że piszesz 300 słów dziennie
  2. wymyślasz zarys treści: początek, środek, koniec
  3. ustalasz czas, kiedy piszesz np. rano
  4. ustalasz miejsce, w którym możesz pisać spokojnie – najlepiej niech będzie powtarzalne
 2. Musisz być odpowiedzialny za to co robisz:
  1. licz słowa
  2. tygodniowe „deadline” – rozliczaj się z tego
  3. staraj się znaleźć kogoś komu możesz dać tekst do przeczytania i dania informacji zwrotnej jak najwcześniej możesz
 3. Motywacja:
  1. od początku do końca się angażuj
  2. zaakceptuj możliwość porażki – nie wszystko wyjdzie od razu – takie jest życie
  3. skończysz jedną, zacznij drugą. Po nabraniu wprawy, zawsze możesz wrócić do poprzednich, aby je poprawić, zmienić czy coś.
 4. Przytłoczony???:
  1. pisz jeden rozdział dziennie – max.
  2. zacznij pisać co innego – zawsze możesz wrócić do tego tematu
  3. zacznij pisać bloga – aby uzyskać informację zwrotną
 5. Bądź kreatywny:
  1. ciągle szukaj nowych możliwości i pomysłów
  2. prowadź dziennik
  3. łap pomysły…..
 6. Skup się:
  1. rób przerwy
  2. usuń rozpraszacze
  3. nie spiesz się

Widzisz jakie to proste …… Powodzenia ….. 😉

#095 – KettleBell

Jeśli masz mało czasu, a chciałbyś poćwiczyć siłowo lub wytrzymałościowo polecam zakup KettleBella. Koszt około 100-200 PLN jednej sztuki pozwoli Ci rozpocząć przygodę z wyzwaniem siłowym i pozwoli budować przede wszystkim silną wolę i systematyczność. Na początek dla panów polecam odważnik 16kg a dla pań 12kg. Z czasem, kiedy nabierzemy wprawy w wykonywaniu ćwiczeń – … Czytaj dalej #095 – KettleBell

ketllebell

Jeśli masz mało czasu, a chciałbyś poćwiczyć siłowo lub wytrzymałościowo polecam zakup KettleBella. Koszt około 100-200 PLN jednej sztuki pozwoli Ci rozpocząć przygodę z wyzwaniem siłowym i pozwoli budować przede wszystkim silną wolę i systematyczność. Na początek dla panów polecam odważnik 16kg a dla pań 12kg. Z czasem, kiedy nabierzemy wprawy w wykonywaniu ćwiczeń – można odważnik zmienić na większy, ale ćwiczeń i zastosowań jest tak wiele, że wystarczy zwiększyć trudność ćwiczenia, skrócić czas przerw między nimi lub zwiększyć liczbę powtórzeń lub serii aby dany ciężar nie „zestarzał” się zbyt szybko.

Zalety:

 • zajmuje mało miejsca w domu
 • możesz ćwiczyć kiedy masz czas
 • trening może być krótki lub długi – wszystko zależy od tego ile masz czasu i jaką cechę motoryczną chcesz rozwijać
 • jest modny 🙂 zawsze na imprezie możesz się pochwalić, że ćwiczysz „kettlem”
 • czegokolwiek nie ćwiczysz – wzmacniasz korpus i wszystkie mięśnie- są to ćwiczenia z wolnym ciężarem, a nie na maszynach
 • jest doskonałym przygotowaniem przed rozpoczęciem ćwiczeń na siłowni, kiedy chcesz zbudować formę, aby nie wyjść na żółtodzioba 🙂

Wady:

 • może być niebezpieczny – musisz bardzo uważać jeśli ciężar jest duży i trzymasz go nad głową
 • ćwiczenia są trudniejsze od tych na maszynach na siłowni (pytanie czy to wada czy zaleta…)

Zatem – polecam – zainteresuj się tym – poczytaj, poszukaj – materiałów w sieci są tysiące – artykułów, filmów, tutoriali, prezentacji …..

Wszystko zależy od Ciebie…. Pamiętaj tylko – nie rzucaj się od razu na głęboką wodę – zaczynaj powoli i rozwijaj się – naprawdę warto 🙂

#094 – Zaległości

Przychodzi czas, że się pojawią – to nieuniknione. Takie jest życie. Musisz pamiętać aby jak najbardziej starać się ich unikać, bo nadrabianie ich zajmie ci co najmniej dwa razy tyle energii, czasu i przysporzy dużo negatywnego stresu i złych emocji. Pierwsza zasada – nie trać spokoju, spokój, równowaga i harmonia są najważniejsze. Druga zasada – … Czytaj dalej #094 – Zaległości

wpierdalacze

Przychodzi czas, że się pojawią – to nieuniknione. Takie jest życie. Musisz pamiętać aby jak najbardziej starać się ich unikać, bo nadrabianie ich zajmie ci co najmniej dwa razy tyle energii, czasu i przysporzy dużo negatywnego stresu i złych emocji.

Pierwsza zasada – nie trać spokoju, spokój, równowaga i harmonia są najważniejsze.

Druga zasada – ustaw priorytety – tak aby sprawy bieżące jak najmniej ucierpiały – ważne aby zachować maksymalną ciągłość działania. Oczywiście nie przy każdych zaległościach się da – ale staraj się.

Trzecia zasada – skup się na ważnych rzeczach do nadrobienia – jeśli nie ma czasu na błahostki, lub stracony czas spowoduje niemożliwe do nadrobienia opóźnienia – pewne rzeczy odpuść świadomie, albo minimalizując ogólną możliwość porażki, albo świadomie porzucając najmniej newralgiczne punkty.

Czwarta zasada – słabe strony wzmacniaj do niezbędnego minimum, a skup się na mocnych stronach. To dzięki mocnym stronom wygrywa się bitwy i wojny. To dzięki mocnym stronom wygrywa się wyścigi.

Piąta zasada – jeśli są jakieś bardzo słabe strony – które ciężko podciągnąć pod niezbędne minimum – pomyśl co z tym zrobić: może można to wykorzystać jako zaletę? albo trzeba zmienić plan – może nie da się wygrać tej bitwy, więc może lepiej odpuścić ją w ogóle (jeśli klęska jest pewna) a wygrać tam, gdzie jest to bardziej możliwe i przyniesie więcej korzyści?

W każdym razie pamiętaj – nie zatrzymuj się i nie załamuj. Musisz ciągle iść naprzód i uczyć się na błędach – najlepiej cudzych lecz najszybciej na swoich.