#219 – zmiany zmiany

Co dzisiaj zrobiłeś inaczej niż zwykle? Co zrobiłeś troszkę trudniej? A co starałeś się uprościć? A może czegoś już nie trzeba więcej robić? Na trochę, a może już nigdy? Może dzisiaj jest ten dzień aby zacząć coś zupełnie, zupełnie od nowa, a może dzisiaj jest pierwszy dzień reszty twojego życia. 🙂 Na pewno jest, więc … Czytaj dalej #219 – zmiany zmiany

Co dzisiaj zrobiłeś inaczej niż zwykle? Co zrobiłeś troszkę trudniej? A co starałeś się uprościć? A może czegoś już nie trzeba więcej robić? Na trochę, a może już nigdy? Może dzisiaj jest ten dzień aby zacząć coś zupełnie, zupełnie od nowa, a może dzisiaj jest pierwszy dzień reszty twojego życia. 🙂 Na pewno jest, więc nie przegap tego. Każda rzecz jaką dzisiaj zrobisz inaczej, lepiej, przestaniesz ją robić (bo ją zautomatyzujesz czy jest już niepotrzebna) lub zrobisz nową – jest dla ciebie swoistą nagrodą. Powinna być. Nie możesz popaść w swoistą rutynę i automatyzm – musisz myśleć nad tym co robisz. Automatyzm powinien służyć jedynie w chwili zagrożenia lub wtedy kiedy wymaga tego sytuacja – siła wyższa. W większości przypadków powinieneś się pilnować i usprawniać.

Kiedy idziesz to idź, kiedy stoisz to stój, kiedy siedzisz to siedź.

Żmudna praca jest potrzebna, ale trzeba żebyś mógł swoją pracę stale usprawniać, jeśli się nie poprawiasz w tym co robisz, to coś jest nie tak – musisz coś zmienić. Zmieniaj coś nieustająco. Zmiany oczywiście wymagają więcej energii niż stan równowagi, więcej skupienia, uwagi. Dlatego nie zmieniaj wszystkiego na raz. I ciesz się zmianą. Nie jest nudno przynajmniej.

 

#218 – Wolność

Myślisz, że jesteś wolny? Że byłeś? Albo będziesz? Pewnie znasz odpowiedź na te pytania. NIE. Proste. Zawsze jest coś co cię powstrzymuje przed takim a nie innym działaniem. Zawsze się coś takiego znajdzie. Kodeksy, prawa, moralność, ograniczenia fizyczne, prawa fizyki, boskie, kościelne, podatkowe. Zdrowy rozsądek. Dlatego słowo wolność zostało wypaczone, zubożone, zmienione, zmodyfikowane – na … Czytaj dalej #218 – Wolność

Myślisz, że jesteś wolny? Że byłeś? Albo będziesz? Pewnie znasz odpowiedź na te pytania. NIE. Proste. Zawsze jest coś co cię powstrzymuje przed takim a nie innym działaniem. Zawsze się coś takiego znajdzie. Kodeksy, prawa, moralność, ograniczenia fizyczne, prawa fizyki, boskie, kościelne, podatkowe. Zdrowy rozsądek. Dlatego słowo wolność zostało wypaczone, zubożone, zmienione, zmodyfikowane – na potrzeby zgodnie z obowiązującymi normami.

Dlatego też możesz być wolnym zawsze i nigdy. Wszystko zależy od tego jaką definicję przyjmiesz – możesz być wolny zawsze, pod warunkiem że ustawisz własne, wewnętrzne ograniczenia poniżej zewnętrznych ograniczeń i zaakceptujesz je. I wtedy będziesz wolny.

Jest też druga opcja – będziesz dążyć do zmiany zewnętrznych granic, tak by były szersze niż wewnętrzne ograniczenia. Tylko zagrożenie jest takie – że zbyt wielkie możliwości, które mają inni – mogą ci zaszkodzić….. Dlatego są też na świecie osoby, które pragną rozszerzyć swoje granice, jednocześnie ograniczając prawa innych. I wtedy one będą wolne. Tylko pamiętaj – będą złe. Z ludzkiego punktu widzenia. Z boskiego może też – kto to wie. Wszystko zależy w imię czego działasz, pamiętaj powszechne powiedzenie – Cel uświęca środki. Niektórzy się go trzymają, jako wartości nadrzędnej, nad wszystkim. Bądź czujny i myśl.

#217 – Popychadło

Byłeś kiedyś popychadłem? A może jesteś? Każdy coś chce od ciebie i ma pretensje, że czegoś nie robisz, albo że robisz nie tak jak trzeba. A może robisz za wolno, albo za słabo albo w ogóle do bani to wszystko. Jeśli jesteś takim człowiekiem, to musisz sobie postawić pytanie, jakich zmian należy dokonać by było … Czytaj dalej #217 – Popychadło

Byłeś kiedyś popychadłem? A może jesteś? Każdy coś chce od ciebie i ma pretensje, że czegoś nie robisz, albo że robisz nie tak jak trzeba. A może robisz za wolno, albo za słabo albo w ogóle do bani to wszystko. Jeśli jesteś takim człowiekiem, to musisz sobie postawić pytanie, jakich zmian należy dokonać by było lepiej, inaczej, mądrzej. Każde TAK powiedziane czemuś to kilka NIE dla czegoś innego. Bądź tu mądry – sięgnij do własnego wnętrza i odnajdź siebie. Tylko co zrobić, jeśli tam nic nie ma? Dlaczego tworzymy problemy, których nie ma? Tworzymy nierzeczywiste ograniczenia naszych fizycznych i psychicznych możliwości jedynie po to by poczuć to fascynujące uczucie przygniecenia i bólu. Bolał cię kiedyś ząb? I chcąc nie chcąc błądziłeś językiem by sprawdzić czy naprawdę boli? A później bolało trochę mniej kiedy zabrałeś go stamtąd? Tak to działa – szukamy źródeł bólu i doli by mieć własny krzyż i cieszyć się z tego. To jest od podstaw chore. Nie musisz tego wcale znosić – życie jest po to by się cieszyć – radować, natomiast wszyscy dookoła ze wszystkich stron starają się nas ograniczyć i pokazać jaki to nasz świat jest zły słaby i ubogi. Zajrzyj do swojego wnętrza jeszcze raz. Może jest tam coś czego nie dojrzałeś jeszcze – twoja nadzieja. I spokój. Pamiętaj – im szybciej coś masz tym mocniej się z tego cieszysz, lecz krótko. Im mocniej jesteś pobudzony – tym wyżej stawiasz  swoją poprzeczkę. Tym mocniejszych bodźców potrzebujesz. Wstań. Weź się w garść. Życie uzależnia i jest najzdrowszym narkotykiem.

#216 – Zawsze jest coś do zrobienia

Zawsze jest coś do zrobienia. Zawsze jest coś do nauczenia. Nie ma czasu na nudę. Jeśli czujesz, że nie wiesz co robić – to bardzo złe uczucie, bezradność i bezsilność. Czasem tak jest chciałbyś coś teraz. Już tu i teraz. Potrzebujesz tego jak powietrza i nie możesz tego dostać. To bardzo słabe uczucie, może doprowadzić … Czytaj dalej #216 – Zawsze jest coś do zrobienia

Zawsze jest coś do zrobienia. Zawsze jest coś do nauczenia. Nie ma czasu na nudę. Jeśli czujesz, że nie wiesz co robić – to bardzo złe uczucie, bezradność i bezsilność. Czasem tak jest chciałbyś coś teraz. Już tu i teraz. Potrzebujesz tego jak powietrza i nie możesz tego dostać. To bardzo słabe uczucie, może doprowadzić do smutku, melancholii, żalu czy nawet depresji. Wtedy musisz coś ze sobą zrobić, pozytywnego coś. To bardzo trudne, choć jest wiele możliwości by to naprawić. Czasem wydaje się, że inni mają lepiej, dużo lepiej. Nie chce ci się ruszyć ręką, ani nogą. Wyjście do ludzi to przeżycie nie do ogarnięcia. Ciężko to zrozumieć, jeśli się tego nie doświadczyło. Nie możesz liczyć na to, że ktoś Ci pomoże – może ktoś poda pomocną dłoń, a może wprost przeciwnie – gdy zobaczy słabszego, będzie mu chciał dokopać. Licz na siebie. Masz w sobie ten żar, który koniecznie trzeba rozdmuchać, potrzebujesz powietrza, słońca, energii i najważniejsze – CELU. Cel nie musi być duży, skomplikowany, na początku może być niewielki. Ważne byś go zdobył i stawiał następne. Zapisuj co chciałbyś osiągnąć, skup się na sobie. Otrząśnij się, odrzuć rzeczy zbędne i niemożliwe do osiągnięcia. Nie warto rzucać się teraz z motyką na słońce. Może to co straszne i okropne dzisiaj, to tylko złudzenie? Nie musisz mieć wszystkiego, nie musisz też znosić wszystkiego co chcą od ciebie inni. Nie musisz być ofiarą. Nie możesz być ofiarą. Zabraniam ci. Zrób coś małego, co sprawi że poczujesz się lepiej i pozwoli rozkręcić twoje koło zamachowe.

#215 – jazda bez trzymanki

Często jest tak, że nie można zrobić czegoś za wolno. Możesz czasem uważać, że jak zrobisz coś powoli i dokładnie to będzie lepiej. Ale to tak nie działa we wszystkich przypadkach, to nawet nie działa w większości przypadków – kiedy trenujesz i się uczysz – ok, trenuj sobie powoli. Ale kiedy jest dzień próby – … Czytaj dalej #215 – jazda bez trzymanki

Często jest tak, że nie można zrobić czegoś za wolno. Możesz czasem uważać, że jak zrobisz coś powoli i dokładnie to będzie lepiej. Ale to tak nie działa we wszystkich przypadkach, to nawet nie działa w większości przypadków – kiedy trenujesz i się uczysz – ok, trenuj sobie powoli. Ale kiedy jest dzień próby – nie ma czasu na próbowanie, masz to zrobić tak jak trzeba. Jak trzeba szybko to szybko, ale jak trzeba wolno to WOLNO.

Pamiętaj!!! Rób dobrze, trenuj jeszcze lepiej i staraj się bardziej. Jeszcze bardziej. I myśl o tym po co, jak i dlaczego robisz to co robisz. Jeśli nie znasz odpowiedzi na te pytania – przemyśl je jeszcze raz – tak żeby nigdy nie zaskoczył cie twój Głos Wewnętrzny . W dniu próby nie będzie miejsca na dyskusje i przemyślenia – twój umysł ma działać jak automat, a ty się masz zadaniu poświęcić w 120%. Tylko tak budujemy sukces.

#214 – Przejmij kontrolę

Pisaliśmy już o tym. Ważne aby kreować rzeczywistość, nie czekać aż ją ktoś wykreuje za ciebie. Uważaj tylko na to czy ktoś nie manipuluje tobą w taki sposób, że myślisz, że kreujesz swoją wymarzoną rzeczywistość, a tak na prawdę robisz za kogoś robotę i umożliwiasz mu realizowanie zadań i marzeń swoim kosztem. Granica jest cienka … Czytaj dalej #214 – Przejmij kontrolę

Pisaliśmy już o tym. Ważne aby kreować rzeczywistość, nie czekać aż ją ktoś wykreuje za ciebie. Uważaj tylko na to czy ktoś nie manipuluje tobą w taki sposób, że myślisz, że kreujesz swoją wymarzoną rzeczywistość, a tak na prawdę robisz za kogoś robotę i umożliwiasz mu realizowanie zadań i marzeń swoim kosztem. Granica jest cienka i musisz uważać. Nie chcę cie w tym momencie straszyć czy pisać dziwnych i niestworzonych rzeczy – chcę żebyś był świadomy. Różnie może być. Bardzo różnie. A czasem to co dziś wydaje się klęską może być jutro sukcesem i na odwrót. Nie wierzysz mi? Poczytaj książki historyczne, poszukaj informacji o oszustach, pooglądaj reklamy banków i inne. Każdy chce z czegoś żyć, każdy chce być ważny i każdy chciałby być mądry i wyjątkowy. Czy tak jest? I tak i nie. Czy masz na to wpływ? I tak i nie. Czy mógłbyś pewne rzeczy dzisiaj zrobić lepiej? I tak i nie. Czy za 5 lat będziesz mógł powiedzieć, ze zrobiłeś dzisiaj wszystko tak jak trzeba? …… Przejmij kontrolę nad sobą. Popatrz w lustro – czy jest tam ktoś kim chciałbyś być? Jeśli nie – to zmień to i zacznij od teraz.

#213 – Zaniechanie

Czasem się mówi – nie czyń drugiemu co tobie niemiłe. Zrobiłeś coś złego temu, zrobiłeś tamtemu. To prawda i święta prawda. Pomyśl tylko jeszcze o jednym – może jednak nie zrobiłeś czegoś komuś? I to jest jeszcze większa krzywda? O grzechu zaniechania mało się mówi. A jest przypadków takich wiele dookoła nas. Znieczulica, udawanie, że … Czytaj dalej #213 – Zaniechanie

Czasem się mówi – nie czyń drugiemu co tobie niemiłe. Zrobiłeś coś złego temu, zrobiłeś tamtemu. To prawda i święta prawda. Pomyśl tylko jeszcze o jednym – może jednak nie zrobiłeś czegoś komuś? I to jest jeszcze większa krzywda? O grzechu zaniechania mało się mówi. A jest przypadków takich wiele dookoła nas. Znieczulica, udawanie, że  nic się nie dzieje. Ciche przyzwolenie na rzeczy, których nie powinno nigdy być. Pomyśl o tym zanim nie zrobisz czegoś co może przynieść ze sobą więcej szkody niż pożytku. Może cisza i milczenie jest złotem, ale zauważ, że nie wszystko złoto co się świeci. Być czy mieć? Może lepiej czasem zagryźć zęby i zrobić coś co może nie jest najprzyjemniejsze dla ciebie? Tylko po to by kogoś uratować? Może w ten sposób też będziesz mógł uratować siebie?

Nie zawsze to co wygodniejsze i łatwiejsze dla Ciebie teraz jest lepsze. Może czasem musisz coś zrobić. A jeśli tego nie zrobisz – cóż – wybór należy do ciebie. Nie miej jednak pretensji, że czegoś nie zrobiłeś i nie ma efektów których byś oczekiwał.

#212 – Bądź jak woda

Wszyscy o tym mówią – bądź jak woda. Dopasuj się elastycznie do kształtu naczynia. Przeciśnij się tam gdzie można i nie można, gdzie trzeba i nie trzeba. Rób co możesz, cierpliwie i czekaj na efekty. Czasem dłużej niż ci się wydaje. Kropla drąży skałę, nie pyta czy to już, czeka, drąży, próbuje na nowo. Kapie … Czytaj dalej #212 – Bądź jak woda

Wszyscy o tym mówią – bądź jak woda. Dopasuj się elastycznie do kształtu naczynia. Przeciśnij się tam gdzie można i nie można, gdzie trzeba i nie trzeba. Rób co możesz, cierpliwie i czekaj na efekty. Czasem dłużej niż ci się wydaje. Kropla drąży skałę, nie pyta czy to już, czeka, drąży, próbuje na nowo. Kapie i kapie, do znudzenia. Mówią – rzuć to, daj spokój, jesteś cienki, pracuj na mocnych stronach, nie masz talentu, nie nadajesz się, nie warto.

Nie warto. Nie opłaca się.  jesteś niemądry, to nie ma sensu.

Ha ha, może tak może nie. Ty decydujesz – możesz odpuścić, możesz nie odpuszczać. Ty wiesz czego chcesz. Rób co trzeba.

#211 – Oczekuj nieoczekiwanego tam gdzie trzeba

Już pisałem, że powinieneś oczekiwać nieoczekiwanego. Powinieneś być gotowy na wszystko. Tylko nie przesadzaj. Nie oczekuj na cuda, jak nie trenujesz – nie oczekuj spektakularnych sukcesów, jak się nie uczysz – nie oczekuj dobrych ocen, jak traktujesz innych źle – nie oczekuj wdzięczności. Pewne rzeczy są oczywiste i proste. Nie bądź zatem na nie obrażony, … Czytaj dalej #211 – Oczekuj nieoczekiwanego tam gdzie trzeba

Już pisałem, że powinieneś oczekiwać nieoczekiwanego. Powinieneś być gotowy na wszystko. Tylko nie przesadzaj. Nie oczekuj na cuda, jak nie trenujesz – nie oczekuj spektakularnych sukcesów, jak się nie uczysz – nie oczekuj dobrych ocen, jak traktujesz innych źle – nie oczekuj wdzięczności. Pewne rzeczy są oczywiste i proste. Nie bądź zatem na nie obrażony, nie bez potrzeby zostało stworzone powiedzenie:

jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz…

Czasem ciężko się skupić na oczekiwanych rezultatach, które będą widoczne za kilka lub kilkanaście lat, tym bardziej, że nic nie jest pewne. Jednak, może się zdarzyć, że dożyjesz tych lat i co wtedy? Jak spojrzysz w lustro na swoją twarz? Kogo tam zobaczysz? Życie jest prostsze niż myślisz, nie oczekuj więc tego czego tam nie ma. Rób swoje i nie martw się na zapas, ale pamiętaj, że jesteś za siebie odpowiedzialny. Za siebie, swoje czyny i trochę za innych, ale nie za wszystkich.

 

#210 – Przyjaciel czy wróg

Wróg czy przyjaciel? Odpowiedź na to pytanie powinna być bardzo szybka. W dawnych czasach decydowała o życiu lub śmierci – teraz sytuacja już nie jest taka prosta. Czasem może się wydawać, że ktoś kto ci mówi przykre rzeczy, czasem  nawet prawdę, to wróg. A okazuje się później, że to był przyjaciel. Z drugiej strony, ktoś … Czytaj dalej #210 – Przyjaciel czy wróg

Wróg czy przyjaciel? Odpowiedź na to pytanie powinna być bardzo szybka. W dawnych czasach decydowała o życiu lub śmierci – teraz sytuacja już nie jest taka prosta. Czasem może się wydawać, że ktoś kto ci mówi przykre rzeczy, czasem  nawet prawdę, to wróg. A okazuje się później, że to był przyjaciel.

Z drugiej strony, ktoś ci cukrzy, ściemnia, mówi. Myślisz, ale zajebisty gość, a tu proszę, wtopa…. To nie był przyjaciel. Kiedyś kłamstwo było złe. Teraz masz wybierać mniejsze zło a każdy uzysk z nim związany jest akceptowalny – możesz obiecywać i nie dotrzymywać obietnic, możesz być politykiem i oszukiwać wyborców, możesz kłamać w imię wiary. Tak już niestety jest, dobrze mieć tego świadomość, zanim cię spotka rozczarowanie, duże rozczarowanie.

Olej zatem konwenanse, miłe słówka i zapewnienia. Nie ma czegoś takiego jak prosta zależność i intuicja. Teraz już musisz być bardziej czujny. Niestety jeszcze bardziej. Im więcej masz do stracenia, tym bardziej musisz być czujny.