#490 – scyzoryk

Bądź jak scyzoryk. Rób różne rzeczy. Potrzebne, mniej potrzebne. Czasem za pieniądze, mniejsze czy większe, czasem zupełnie za darmo. Traktuj to wszystko jako naukę, nowe doświadczenia, prezent od losu. You never truly know someone until you have walked a mile in his shoes. Anonymous Czasem nowe doświadczenia nauczą czegoś Ciebie, czasem to Ty nauczysz innych … Czytaj dalej #490 – scyzoryk

Bądź jak scyzoryk. Rób różne rzeczy. Potrzebne, mniej potrzebne. Czasem za pieniądze, mniejsze czy większe, czasem zupełnie za darmo. Traktuj to wszystko jako naukę, nowe doświadczenia, prezent od losu.

You never truly know someone until you have walked a mile in his shoes.

Anonymous

Czasem nowe doświadczenia nauczą czegoś Ciebie, czasem to Ty nauczysz innych czegoś nowego. Może swojego podejścia do życia, może pokażesz im nowe możliwości, może zauważysz coś co ci wcześniej umknęło. Każdy dzień może przynieść coś nowego – odpowiedzi na pytania lub wręcz odwrotnie – nowe pytania bez odpowiedzi. Może spotkasz nowe alternatywy obecnej rzeczywistości, a może historia się powtórzy? Nic nie dzieje się bez głębszego sensu, nawet mizeria musiała w Polsce czekać na swój czas. A ty jako człowiek scyzoryk możesz być w stanie przyrządzić taką mizerię jaka dzisiaj akurat będzie potrzebna. Jeśli tylko zdołasz znaleźć odpowiednie składniki w otaczającej cię rzeczywistości.

 

 

#489 – trudne decyzje

Nie da się dogodzić wszystkim. Tak mówią. A właśnie że się da. Tylko jedynym blokerem jest brak chęci współpracy, ograniczenie na własnych celach, a to może chodzi o to, żeby wyjść krok dalej, wzlecieć ponad to. Dlatego czasem trzeba podejmować trudne decyzje. Nie wiadomo na początku, czy są najlepsze i czy będą najlepsze w perspektywie … Czytaj dalej #489 – trudne decyzje

Nie da się dogodzić wszystkim. Tak mówią.

A właśnie że się da. Tylko jedynym blokerem jest brak chęci współpracy, ograniczenie na własnych celach, a to może chodzi o to, żeby wyjść krok dalej, wzlecieć ponad to. Dlatego czasem trzeba podejmować trudne decyzje. Nie wiadomo na początku, czy są najlepsze i czy będą najlepsze w perspektywie czasu. Nie możesz trzymać kogoś na siłę, w pracy, w związku, w przyjaźni czy koleżeństwie. Możesz się starać robić to co wydaje ci się najlepsze, ale czasem przyjdzie ten moment że podejmiesz decyzję. Pamiętaj też, ze masz prawo zmieniać zdanie i zmieniać decyzje. Czasem masz więcej przesłanek żeby przeanalizować jeszcze raz sytuację. Czasem po prostu świat naokoło się zmienia. Różnie to bywa. Każdy ma swoje lęki, strachy i blokujące przekonania. Każdy radzi sobie z problemami jak umie – akceptuje je, unika, walczy, minimalizuje, obarcza nimi innych.

Podejmuj trudne decyzje. Skacz odważnie w przyszłość. Każda zmiana niesie podarunek. Musisz go tylko odnaleźć i pielęgnować.

 

#488 – Podobno każdy da radę nieść swój krzyż

Każdy ma swój krzyż. Każdy ma siłę i wiarę by go nieść. Tylko czy warto? Może dostałeś swój krzyż po to, żeby użyć rozumu? Może masz wolną wolę, by kroczyć swoją ścieżką z odwagą i nadzieją? Może masz siłę po to, by zamiast na krzyżu umrzeć, wykorzystać go jakoś w dobry sposób ku chwale innych, … Czytaj dalej #488 – Podobno każdy da radę nieść swój krzyż

Każdy ma swój krzyż. Każdy ma siłę i wiarę by go nieść.

Tylko czy warto?

Może dostałeś swój krzyż po to, żeby użyć rozumu? Może masz wolną wolę, by kroczyć swoją ścieżką z odwagą i nadzieją? Może masz siłę po to, by zamiast na krzyżu umrzeć, wykorzystać go jakoś w dobry sposób ku chwale innych, słabszych i potrzebujących?

Może to jest narzędzie do tworzenia dobra? Może musisz być bardziej kreatywny i innowacyjny, by znaleźć 1000 innych zastosowań swojego krzyża, by służył  tobie i innym, ku wspólnemu dobru? Nie zawsze oczywiste metody są najlepsze. Nie zawsze wydeptana ścieżka jest najbardziej efektywna. Czasem musisz podjąć ryzyko i nadstawić karku, aby wznieść się ponad przeciętność. Rusz głową, ciało ruszy za tobą.

#487 – dobro i zło

Co jest dobre a co złe? Kto kreuje naszą rzeczywistość? Czy zabijanie jest dobre? WIemy, że nie, jednocześnie mordując miliony istnień na ziemi – ludzi i zwierząt…. Czy miłość jest dobra? Czy prawa ustanowione przez kościół , wiele lat po odejściu zbawiciela są dobre? Czy Bóg jest dobry? Czy Szatan jest z ly? A może … Czytaj dalej #487 – dobro i zło

Co jest dobre a co złe? Kto kreuje naszą rzeczywistość?

Czy zabijanie jest dobre? WIemy, że nie, jednocześnie mordując miliony istnień na ziemi – ludzi i zwierząt…. Czy miłość jest dobra? Czy prawa ustanowione przez kościół , wiele lat po odejściu zbawiciela są dobre?

Czy Bóg jest dobry? Czy Szatan jest z ly? A może on tylko chciał wyzwolić anioły i ludzi spod panowania dyktatury?

Czy wolny wybór i działanie w imię wyższego dobra są dobre? Czy mordowanie uzasadnione wolą bożą jest dozwolone? Czy łamamie praw ludzkich jest zasadne (np. równoupranwienie kobiet)?

,Tak jak biel nie jest biała, czerń nie jest czarna tak dobro i zło są jedynie rodzajem umowy….. Tylko podobnie jak podatki i prawo, czy możemy mówić o umowie skoro nikt nas nie pytał o zdanie, czy się z tym stanem rzeczy zgadzamy?

To wszystko to pytania filozoficzne, na które można znaleźć setki odpowiedzi i poprzeć je przykłądami i dowodami. Tylko czyje zdanie jest ważniejsze???

#486 – do samego końca ….

A co jeśli ktoś by ci powiedział, że jest z tobą tylko z przywyczajenia? A co jeśli nic by nie obchodziły go twoje podstawowe potrzeby miłości, seksu, bliskości…. A co jeśli ktoś by ci powiedział, że nigdy ci nie wybaczy twoich głupich zachowań? A co jeśli ktoś by ci powiedział, że był z tobą tylko … Czytaj dalej #486 – do samego końca ….

A co jeśli ktoś by ci powiedział, że jest z tobą tylko z przywyczajenia?

A co jeśli nic by nie obchodziły go twoje podstawowe potrzeby miłości, seksu, bliskości….

A co jeśli ktoś by ci powiedział, że nigdy ci nie wybaczy twoich głupich zachowań?

A co jeśli ktoś by ci powiedział, że był z tobą tylko dlatego, że mu mama kazała?

Przykre. Ale prawdziwe.

Jak życie.

Dobre jest to, że zawsze można odżyć, choć pewnie wielu osobom się to nie spodoba i co ludzie powiedzą.  Tylko męczennikiem warto być w jakimś celu, a nie dla spełaniania czyichś ambicji.

Pora dorosnąć i znowu czerpać z życia pełną piersią.

Jak śpiewa Iron Maiden:

So understand

Don’t waste your time always searching for those wasted years

Face up… make you stand

And realise you’re living in the golden years

 

#485 – wykrywaj ryzyka

Musisz bacznie obserwować otoczenie by odpowiednio wcześnie wykrywać i identyfikować ryzyka, tak by w porę ocenić ich wagę, prawdopodobieństwo i bliskość wystąpienia.  Wtedy możesz podjąć decyzję co dalej można z nimi robić i czy ich wystąpienie to szansa czy zagrożenie? Jak na nie zareagować? Czy budować plan B? Może się ubezpieczyć? Czy może po prostu … Czytaj dalej #485 – wykrywaj ryzyka

Musisz bacznie obserwować otoczenie by odpowiednio wcześnie wykrywać i identyfikować ryzyka, tak by w porę ocenić ich wagę, prawdopodobieństwo i bliskość wystąpienia.  Wtedy możesz podjąć decyzję co dalej można z nimi robić i czy ich wystąpienie to szansa czy zagrożenie? Jak na nie zareagować? Czy budować plan B? Może się ubezpieczyć? Czy może po prostu nic nie robić i czekać z nadzieją, że nie wystąpią (lub wystąpią).

Pamiętaj – pisaliśmy już o tym – licho nie śpi. A nieszczęścia chodzą parami.

#484 – Brak zrozumienia

Ja swoje. Ty swoje. Ja mam swoje racje, ty masz swoje. Ważne żeby spojrzeć na  racje z perspektywy potrzeb drugiej strony. To znaczy – ja chcę spełnić wszystkie twoje racje – a ty wszystkie moje racje. I w ten „prosty” sposób wszystkie racje są spełnione i nie trzeba iść na kompromis. Bo jak teraz mówią … Czytaj dalej #484 – Brak zrozumienia

Ja swoje. Ty swoje. Ja mam swoje racje, ty masz swoje. Ważne żeby spojrzeć na  racje z perspektywy potrzeb drugiej strony. To znaczy – ja chcę spełnić wszystkie twoje racje – a ty wszystkie moje racje. I w ten „prosty” sposób wszystkie racje są spełnione i nie trzeba iść na kompromis. Bo jak teraz mówią mądrzy negocjatorzy – kompromis jest najgorszą formą porozumienia – bo wszyscy tracą.

#483 – Co jest fair?

Co jest w życiu fair? Zastanawiałeś się nad tym? Czy to co sobie obiecywałeś kiedyś? Czy może to co czujesz teraz? Czy zmienił Ci się punkt widzenia? Może się starzejesz? A może dziecinniejesz na starość? Co jest dobre dla Ciebie, a co jest dobre dla innych? A może ktoś kto mówi, że chce dobrze dla … Czytaj dalej #483 – Co jest fair?

Co jest w życiu fair? Zastanawiałeś się nad tym? Czy to co sobie obiecywałeś kiedyś? Czy może to co czujesz teraz? Czy zmienił Ci się punkt widzenia? Może się starzejesz? A może dziecinniejesz na starość? Co jest dobre dla Ciebie, a co jest dobre dla innych? A może ktoś kto mówi, że chce dobrze dla Ciebie, chce dobrze dla innych Twoim kosztem? Łatwo jest wytykać błędy innych (szczególnie jeśli nie musisz im o tym otwarcie powiedzieć), łatwo wpaść w złość i powiedzieć słowa, które później są nieodwracalne.

Jednak pamiętaj – każda zmiana niesie ze sobą dobre ziarno – musisz je tylko znaleźć i odpowiednio pielęgnować. Może wyrosnąć z niego piękne i silne drzewo. W życiu trudno jest wybaczać innym, trudno czasem także wybaczyć sobie. Ale czasem trzeba iść za głosem natury, serca i intuicji. Przyszłość musi przynieść coś dobrego, coś czego inni będą pragnąć, choć to w zasadzie bez znaczenia.

#482 – Wykręcanie kota ogonem

Komunikuj się jasno i otwarcie. Łatwo powiedzieć. Umawiasz się na jedno, żyjesz spokojnie, robisz swoje, oczekujesz zrozumienia, a tu pomalutku, pomalutku, druga strona – wykręca kota ogonem. I wtedy zaczyna się robić problem. Zaczynasz się łapać, że przestajesz rozumieć o co chodzi. Czy białe jest dalej białe? Czy czarne to czarne?  Jest to bardzo niebezpieczna … Czytaj dalej #482 – Wykręcanie kota ogonem

Komunikuj się jasno i otwarcie. Łatwo powiedzieć. Umawiasz się na jedno, żyjesz spokojnie, robisz swoje, oczekujesz zrozumienia, a tu pomalutku, pomalutku, druga strona – wykręca kota ogonem. I wtedy zaczyna się robić problem. Zaczynasz się łapać, że przestajesz rozumieć o co chodzi. Czy białe jest dalej białe? Czy czarne to czarne?  Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja, która później może Cię wiele kosztować. Są ludzie uczciwi na tym świecie, są manipulanci, ale są też tacy, którzy rzeczywiście nieświadomie zmieniają swoje poglądy.  A może zmieniają je świadomi, tylko liczą, że się nikt nie połapie? Różnie może być i różnie jest. Pewne jest jedno – wykręcanie kota ogonem najgorzej przysłuży się kotu. A później innym uwikłanym w tę sytuację. Nie ma jednej dobrej recepty, nie ma ich nawet 1000% musisz sam stworzyć coś, czego się będziesz trzymać. Oszczędź kotu, sobie i innym niepotrzebnych negatywnych emocji.

#481 – Jesteś jak wzmacniacz

Ile razy można słuchać tego samego zdania? Ile razy? Będzie dobrze, czas uleczy rany…. A tobie cisną się na usta tylko przekleństwa i chcesz tryskać jadem. Wrzuć na luz. Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło.  Będzie dobrze, tak czy inaczej.  Czy tego chcesz czy nie i czy ci się to podoba, … Czytaj dalej #481 – Jesteś jak wzmacniacz

Ile razy można słuchać tego samego zdania?

Ile razy? Będzie dobrze, czas uleczy rany…. A tobie cisną się na usta tylko przekleństwa i chcesz tryskać jadem. Wrzuć na luz. Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło.  Będzie dobrze, tak czy inaczej.  Czy tego chcesz czy nie i czy ci się to podoba, czy ci się nie podoba. Oczywiście ważne jest twoje nastawienie – otwartość i gotowość na przyjmowanie dobra. Jeśli będziesz widzieć jedynie zło i będziesz na nie nastawiony – będziesz je do siebie przyciągać, przetwarzać i wzmacniać. Szukaj dobra, wzmacniaj je i oddawaj na zewnątrz. Powróci do ciebie również wzmocnione i jeszcze lepsze!!!! Jesteś jak wzmacniacz z końcówką mocy!!! Co na wejściu to na wyjściu – 1000x silniejsze. Szukaj dobra i ciesz się życiem. Zło i agresja to domena przegranych.

Bądź dobry, bądź uśmiechnięty!!! Miej nadzieję! Nie ma innego wyjścia z tego doła.