#688 – Statystyki

Często się opieramy na statystykach, twardych liczbach i wykresach…. Wszystko jednak zależy od punktu widzenia, poprawności i adekwatności prezentowanych informacji a także od układu odniesienia. Po pierwsze możemy nie wiedzieć o czymś istotnym co ma ważny wpływ na nasze oczekiwane rezultaty, a po drugie sposób prezentowania prawdziwych danych ma nas odwieść od podjęcia korzystniejszej decyzji. … Czytaj dalej #688 – Statystyki

Często się opieramy na statystykach, twardych liczbach i wykresach…. Wszystko jednak zależy od punktu widzenia, poprawności i adekwatności prezentowanych informacji a także od układu odniesienia. Po pierwsze możemy nie wiedzieć o czymś istotnym co ma ważny wpływ na nasze oczekiwane rezultaty, a po drugie sposób prezentowania prawdziwych danych ma nas odwieść od podjęcia korzystniejszej decyzji. Zatem, zanim dasz się zmanipulować dowodom, zastanów się nad tym czy to jest to co pomoże ci działać w odpowiedni sposób. Nie bądź niechętny, a dociekliwy, nie bądź uległy a zaangażowany i pomóż sobie i innym ruszyć głową i dostrzec to co niewidzialne. Nie takie rzeczy nie śniły się nawet filozofom…

#687 – Gdzie znaleźć okazję?

Okazje są wszędzie. Trzeba się tylko rozglądać i podejmować wyzwania. Ludzie często mijają okazje bo ich nie widzą lub boją się odpowiedzialności i ciężkiej pracy. Zatem szukaj rzeczy i czynności, których nikt nie chce robić. Jeśli powodem braku zainteresowania jest dyskomfort, niedogodności, poświęcenie, trudne warunki lub ignorancja – to jest właśnie okazja. Może to być … Czytaj dalej #687 – Gdzie znaleźć okazję?

Okazje są wszędzie. Trzeba się tylko rozglądać i podejmować wyzwania. Ludzie często mijają okazje bo ich nie widzą lub boją się odpowiedzialności i ciężkiej pracy.

Zatem szukaj rzeczy i czynności, których nikt nie chce robić. Jeśli powodem braku zainteresowania jest dyskomfort, niedogodności, poświęcenie, trudne warunki lub ignorancja – to jest właśnie okazja. Może to być twoja okazja.

Pamiętaj, że na wyniki być może trzeba będzie długo poczekać. Może jest właśnie zima i twoja okazja musi ją przetrzymać. Ty musisz nad nią ciężko pracować by przez wiosnę i lato się rozwinęła i dała plon, który w pocie czoła zbierzesz i będziesz się nim cieszyć.

I będziesz bogatszy o nowe, ważne doświadczenia.

Powodzenia

#686 – Rzeczywistość

Rzeczywistość. To jak ją odbierasz ma kluczowe znaczenie. To czy się złościsz, czy cieszysz, czy czekasz, czy coś robisz. W każdym momencie kreujesz nową ścieżkę swojego życia, każdy wybór stwarza nowe możliwości. Czy pojedziesz rowerem, czy autobusem. Pójdziesz na trening czy na pizzę z kolegami? Przeczytasz książkę czy utniesz sobie drzemkę. Możliwości i konsekwencji są … Czytaj dalej #686 – Rzeczywistość

Rzeczywistość. To jak ją odbierasz ma kluczowe znaczenie. To czy się złościsz, czy cieszysz, czy czekasz, czy coś robisz.

W każdym momencie kreujesz nową ścieżkę swojego życia, każdy wybór stwarza nowe możliwości. Czy pojedziesz rowerem, czy autobusem. Pójdziesz na trening czy na pizzę z kolegami? Przeczytasz książkę czy utniesz sobie drzemkę. Możliwości i konsekwencji są miliony każdego dnia. Ważne żeby odpowiednio szybko podejmować trafne (ha ha) decyzje i żeby działać z zaangażowaniem i pasją. Bo niezależnie od twoich marzeń pozostaje ich wdrożenie i spełnienie. A to twoja odpowiedzialność i rola. Bo innych to mało obchodzi. Będą cię wspierać, ale jak przyjdzie co do czego to zostaniesz ze swoją odpowiedzilnością wyzwany na próbę. Przegrana jest sierotą, Sukces ma wielu ojców, ale zanim stanie się jedno czy drugie, tak czy inaczej większość ciężaru spoczywa na właścicielu wizji i celu, zatem zastanów się dobrze i rób co trzeba niezależnie od okoliczności. Moc wszechświata jest z tobą, bo jest z każdym, kto pracuje na swoje marzenia.

#685 – bądź świeży

Musisz być świeży w tym co robisz. Nie łudź się, że nagle jesteś kimś ważnym w danym temacie, że wiesz już wszystko. Bo jeśli będziesz uważał, że wiesz już wszystko, oznacza to, że to twój koniec. Nie pójdziesz dalej, bo i niby po co? Bądź świeży, bądź uczniem, ucz się dalej, jak osiągnąć nieosiągalne mistrzostwo! … Czytaj dalej #685 – bądź świeży

Musisz być świeży w tym co robisz. Nie łudź się, że nagle jesteś kimś ważnym w danym temacie, że wiesz już wszystko. Bo jeśli będziesz uważał, że wiesz już wszystko, oznacza to, że to twój koniec. Nie pójdziesz dalej, bo i niby po co?

Bądź świeży, bądź uczniem, ucz się dalej, jak osiągnąć nieosiągalne mistrzostwo!

Oczywiście, w każdym momencie swojej drogi możesz i powinieneś uczyć innych, bazując na swoich doświadczeniach i umiejętnościach, ale pamiętaj, że wszystko się zmienia i ewoluuje, i twoim obowiązkiem jest poszerzać swoją wiedzę i możliwości!

Swiat się zmienia, otoczenie się zmienia i ty również zmieniasz się nieustannie.

Bądź więc najlepszą możliwą wersją siebie i twórz swoją nową rzeczywistość. Tu i teraz.


#684 – proroczy sen

Dzisiaj znowu miałem proroczy sen, który wzbudził mój niepokój i spowodował porusznie, lęk i oblał mnie zimnym potem. Przyśniło mi się, że nie mogłem odzyskać danych z kopii zapasowej….. Zatem pamiętajcie i korzystajcie z rad prostych – nie ten backup się liczy, który jest zrobiony, ale ten, z którego można skorzystać. Nie zawsze bowiem szczęście … Czytaj dalej #684 – proroczy sen

Dzisiaj znowu miałem proroczy sen, który wzbudził mój niepokój i spowodował porusznie, lęk i oblał mnie zimnym potem.

Przyśniło mi się, że nie mogłem odzyskać danych z kopii zapasowej…..

Zatem pamiętajcie i korzystajcie z rad prostych – nie ten backup się liczy, który jest zrobiony, ale ten, z którego można skorzystać. Nie zawsze bowiem szczęście zależy od przypadku, ale od odpowiedniego przygotowania na (nie)oczekiwane sytuacje.

#683 – nostalgia

Znowu święta, nostalgii czas i zastanowienia. Zatem pamiętaj o czekliście (z j. ang.: cheklist). Dla prostych i kluczowych z punktu widzenia zadania czynności masz mieć listę rzeczy do sprawdzenia, zanim zabierzesz się za cokolwiek. Pewnie już ją masz. W głowie albo gdzieś tam. Tylko kluczowe jest to, że w chwili kiedy masz coś zrobić, jest … Czytaj dalej #683 – nostalgia

Znowu święta, nostalgii czas i zastanowienia.

Zatem pamiętaj o czekliście (z j. ang.: cheklist).

Dla prostych i kluczowych z punktu widzenia zadania czynności masz mieć listę rzeczy do sprawdzenia, zanim zabierzesz się za cokolwiek.

Pewnie już ją masz. W głowie albo gdzieś tam. Tylko kluczowe jest to, że w chwili kiedy masz coś zrobić, jest to, by tę listę fizycznie przejść.

Fizycznie. Nie w pamięci, czy w zaufaniu do kogo, że to zrobił (a co gorsza nie zrobił?). Masz wszystko sprawdzić jak należy.

Czasem od tego zależy, czy będziesz mieć chleb na święta, czy się nie spóźnisz na pociąg, czy zdążysz zrobić zdjęcie dronem, zanim ci się bateria nie wyczerpie…..

A czasem może od tego zależeć zdrowie lub życie. Co gorsza innych osób, a nie tylko ciebie.

Zatem, znajdź czas na rachunek sumienia, zadumę i przemyśl też temat czeklisty….

To bardzo proste, ważne i cholernie przydatne w codziennym życiu.

#682 – kolejne koło corocznych rozważań

Kolejne koło natury się zatoczyło. Kolejna pełnia po równonocy wiosennej. Jak co roku natura się budzi do życia. Kolejne odrodzenie, odnowienie, wzrost, nadzieja i bógwieco. A my się tym jak co roku zachwycamy, bo i dlaczego by nie? W końcu jest pretekst być pomyć okna, ogarnąć ganek, podjeść co nieco i polać nieco wo(ó)dy w … Czytaj dalej #682 – kolejne koło corocznych rozważań

Kolejne koło natury się zatoczyło. Kolejna pełnia po równonocy wiosennej. Jak co roku natura się budzi do życia. Kolejne odrodzenie, odnowienie, wzrost, nadzieja i bógwieco.

A my się tym jak co roku zachwycamy, bo i dlaczego by nie? W końcu jest pretekst być pomyć okna, ogarnąć ganek, podjeść co nieco i polać nieco wo(ó)dy w lany poniedziałek. I dzień wolny więcej jest. Także musi jest to pora by docenić to co się ma, by odsapnąć ociupinkę i po corocznym umartwianiu pocieszyć się bardziej niż rok temu! Bo jesteśmy przecież mądrzejsi o nowe doświadczenia i oczekujemy spełnienia kolejnych marzeń, pomimo tego, że ogólnie rzeczywistość jakby trochę szaleje i wydaje się jakby nieoczywiście nielogiczna chwilami.

Pewnie, że trzeba się cieszyć, a moim osobistym zdaniem, z tym umartwianiem … Nad tym należy się zastanowić.

Bo kto był dobry i kto był zły w tej historii?

Gdzie zaczyna się ciąg przyczynowo skutkowy?

Czy pierwsze było jajko czy kura?

I kto jest beneficjentem zaistniałej sytuacji?

Poza rozważaniami, jednak, pozostaje nam się cieszyć, bo inni na tym świecie realnym mają naprawdę gorzej (to jest jedno z niewielu zdań, których nie cierpię), ale zastanów się, jak naprawdę masz dobrze i ile dobra możesz zanieść innym. Niekoniecznie materialnego.

Czasem wystarczy kogoś rozweselić, rozbawić, poprawić humor, czy dać poczucie potrzeby istnienia.

Znaczysz o wiele więcej niż ci się wydaje, pomimo tego, że jesteś do zastąpienia w każdej chwili i nie jesteś niezbędny do istnienia w tej zagmatwanej machinie.

To jest naprawdę ważne i ulotne, to że istniejemy tu i teraz, bo możemy odcisnąć swoje piętno w otaczającym nas świecie, choć ten świat może istnieć bez nas.

Czyli jesteśmy jak powietrze.

Niby go nie widać i nie czuć, a jednak po 30 sekundach pod wodą, zaczynasz za nim tęsknić….#681 – next step

No nic. Czas leci jak szalony. Kiedyś to były minuty. Później godziny. Tygodnie. Teraz miesiące lecą jak oszalałe. Jak zrobić następny krok? Szybko!!! Z każdym dniem wiesz coś więcej, percepcja się poszerza, ogarniasz coraz większe pole manewru, ale koncentracja na małym punkcie może się ograniczać. Odetchnij pełną piersią, unieś odrobinę głowę i zrób kolejny krok, … Czytaj dalej #681 – next step

No nic. Czas leci jak szalony. Kiedyś to były minuty. Później godziny. Tygodnie. Teraz miesiące lecą jak oszalałe. Jak zrobić następny krok? Szybko!!! Z każdym dniem wiesz coś więcej, percepcja się poszerza, ogarniasz coraz większe pole manewru, ale koncentracja na małym punkcie może się ograniczać. Odetchnij pełną piersią, unieś odrobinę głowę i zrób kolejny krok, bez wahania i zastanawiania się czy wszystko pójdzie na pewno po twojej myśli. Albo pójdzie, albo nie pójdzie. Różnie może być, Może nie wziąłeś pod uwagę czegoś istonego? Ale może to akurat dobrze? Bo jakbyś wiedział, to byś się na ten krok nie zdecydował? A tak być może pójdzie lepiej niż myślałeś? Czasem zbyt duży zakres informacji może być przytłaczający i hamujący, a akurat teraz trzeba zrobić coś, co jest przeciwne logice, zdrowemu rozsądkowi i przyjętym ogólnie normom i prawom powszechnym….. Przychodzi ktoś, kto nie wie, że się nie da i robi to co trzeba. Teraz. Już. Krok w nicość. I odnosi sukces.

#680 – To już nie jest śmieszne

Dzisiaj byłem na kolejnym szkoleniu, korzystam z każdej nadarzającej się okazji by choć odrobinę poszerzyć horyzonty. I co? I to zaczyna być trochę straszne. Albo nie, Trochę śmieszne. Tytuł, że nudne jest trochę przewrotny i pretensjonalny. W każdym razie było o skuteczności. I co? I to co zwykle. Świat VUCA: Volatility – zmienność Uncertainity – … Czytaj dalej #680 – To już nie jest śmieszne

Dzisiaj byłem na kolejnym szkoleniu, korzystam z każdej nadarzającej się okazji by choć odrobinę poszerzyć horyzonty.

I co? I to zaczyna być trochę straszne. Albo nie, Trochę śmieszne. Tytuł, że nudne jest trochę przewrotny i pretensjonalny.

W każdym razie było o skuteczności. I co? I to co zwykle.

Świat VUCA:

  • Volatility – zmienność
  • Uncertainity – niepewność
  • Complexity – złożoność
  • Ambiguity – niejednoznaczno

I my w tym świecie musimy się zwinnie (Agile) odnaleźć wychodząc poza strefę komfortu…

Czyżbym o tym już nie wspominał? A może nauka nie poszła w las?

W każdym razie cieszę się, że coś już wiem i że dzielę się tym tutaj i utrwalam tę wiedzę, pamiętajac, że szybko może się zdezaktualizować.

W przyszłym tygodniu kolejny zastrzyk wiedzy, a podsumowanie na dziś?

Myśl o przyszłości, zerkając w przeszłość, ale korzystaj z życia jakby jutra miało nie być.

W końcu liczy się tylko to tu i teraz i tylko to może ci zagwarantować, że jesteś szczęśliwy, spełniony i zadowolony. Tak, jest to samolubne i małostkowe, ale z drugiej strony, patrząc na to dokąd zmierza ludzkość, to czy godnie wykorzystujemy zdobycze i wynalazki naszych przodków? Jak na razie to dążymy do degeneracji środowiska, w którym żyjemy, a dalsza nasza ekspansja w kosmos może mu jedynie zagrozić… 🙂 A jakie jest Twoje zdanie?

#679 – Naginaj reguły

Reguły są tworzone po to by wprowadzać ograniczenia i ustalać jasność zasad. Musisz się jednak z tym oswoić, że aby osiągnąć maksymalne rezultaty, musisz balansować na granicy reguł. Często jest też tak, że reguły nie są bardzo sztywne, a są wykonane z elastycznej materii i mogą się naciągać w zależności od pojawiających się okoliczności. Zdarza … Czytaj dalej #679 – Naginaj reguły

Reguły są tworzone po to by wprowadzać ograniczenia i ustalać jasność zasad. Musisz się jednak z tym oswoić, że aby osiągnąć maksymalne rezultaty, musisz balansować na granicy reguł. Często jest też tak, że reguły nie są bardzo sztywne, a są wykonane z elastycznej materii i mogą się naciągać w zależności od pojawiających się okoliczności. Zdarza się, że jedne reguły wpływają na inne, a przy posiadaniu pewnych właściwości lub elementów charakterystycznych pewne reguły ulegają zmianom czasowym bądź trwałym, w myśl znanej zasady:

„Co wolno wojewodzie to nie tobie smrodzie!”

Szukaj więc synergii, wsparcia, aliantów, handicapów oraz możliwości lawirowania, jeśli chcesz uzyskać maksymalne rezultaty.

Pamiętaj jednak o tym, że nie zawsze taki sposób podejścia jest optymalny i przyniesie ci chwałę, posłuch, szacunek bądź inne nagrody materialne i niematerialne, które mogą się dla Ciebie liczyć.

Zastanów się zatem po co, w jakim celu robisz i rób to co będzie w zgodzie z tobą i twoim świętym spokojem i szczęściem. Bądź sobą!