#772 – Mucha w smole

Czasem masz szansę zwolnić i przemyśleć to jaki wpływ na Twoje wnętrze ma Twoje otoczenie. Łatwo jest dawać dobre rady, mówić innym co, jak i kiedy mają robić….. W sytuacji ekstremalnej wszystko zaczyna się dziać inaczej, poza Tobą, Twoją percepcją. Świat i myśli mogą wręcz stać się irracjonalne, a każde, choćby najłatwiejsze zadanie może wydawać się pracą godną Herkulesa.

A prawda? Prawda leży pośrodku – czasem proste rozwiązania nie biorą pod uwagę wszystkich aspektów, czasem małych acz istotnych. Innym razem znowu nie chcesz wykonać prostej czynności bo się z nią nie potrafisz zidentyfikować.

Wszystko na końcu i tak zostanie w Twoich rękach i będzie zależeć od Twojej decyzji. Tylko Ty możesz pozwolić to sobie wytłumaczyć w ten czy inny sposób. Ludzie są w stanie uwierzyć we wszystko co chcą, niezależnie od tego jakie są dowody, liczby, tabelki, opinie ekspertów czy autorytetów.

Zatem jeśli jest Ci źle, oznacza to dokładnie tyle, że Twoje odczucia są takie a nie inne, a ktoś inny na Twoim miejscu poradziłby sobie lepiej lub gorzej.

Zastanawiające, prawda? Oznacza to tyle, że zawsze możesz zmienić stosunek do bodźców, czasem możesz zmienić coś w swoim zachowaniu i działaniach, rzadko możesz oddziaływać na świat fizyczny, a bardzo często oddziaływania na świat zewnętrzny są dla niego nieistotne, pomijalne a może nawet bezsensowne.

Jedyne co chciałbym Ci przekazać teraz to to, że zawsze powinieneś być gotów na wyzwania, a każde z nich Cię czegoś nauczy. O sobie, o innych, o otaczającym Cię świecie. Zawsze łatwiej jest analizować przeszłość i snuć mniej realne plany na przyszłość, niż działać sprawnie i adekwatnie do sytuacji.

Tu i teraz. Jak mucha w smole…… Może tyle co może i musi sobie z tym poradzić. Najlepiej z radością.

I żeby nie było… o musze w smole już kiedyś było ….

i co śmieszniejsze to 2 lata temu (z dokładnością do 1 tygodnia)

#771 – adaptacja

Adaptacja jest silną siłą i cechą powodującą, że organizmy najlepiej przystosowujące się do panujących warunków mogą przetrwać. Tak mówi teoria i tak twierdzą niektórzy, ale czy to na pewno prawda?

Spójrzmy na to z innej strony – jeśli potrafisz się dostosować, dopasować i ułożyć, to jedyne co możesz uzyskać to to, co oferuje ci zastane środowisko.

To co czyni postęp i możliwość wzrostu to raczej jak dana jednostka może wpłynąć na zmiany w otaczającym ją świecie i przestrzeni, i jak te zmiany wykorzysta na swój użytek, a zdobyte doświadczenie i wiedzę przełoży na kolejną iterację zmian.

To jest prawdziwy rozwój, oparty na pragmatyzmie i działaniu wspartym wykorzystaniem dostępnej wiedzy i kumulacji przesłanek, intuicji, zdolności przewidywania następnych zdarzeń oraz tworzeniu nowych, być może nowatorskich rozwiązań.

Zatem siłą rozwoju nie jest jedynie adaptacja a z pewnością proaktywna kreacja nowych rozwiązań.

#770 – nie daj się naciągnąć

Trzeba zachować czujność, aby nieustannie nie dać się naciągnąć innym. Zewsząd tworzone są sztuczne potrzeby, kreowanie luk w osobowości, materialnych wymogów i sztucznej rzeczywistości, tylko po to byś chciał coś nabyć i poczuć się lepiej, po to aby Ci, którzy skreowali te potrzeby mogli zarobić pieniądze aby spełnić inne, zbędne z wyższego punktu widzenia wymagania.

Zatem zastanów się na co Ci to wszystko i jeśli uważasz, że to Ci potrzebne, to rób co uważasz! Bo poza tymi, którzy wyciągną od Ciebie kasę i energię oraz Tobą, to kto na tym skorzysta?

Może warto tę energię i Twoją uwagę poświęcić tym, na którym Ci najbardziej zależy? Czy to nie przyniesie większego pożytku?

#769 – znowu cele

O celach pisaliśmy już wiele odcinków temu (#006 – Cel, #405 – Sprzeczne cele, #644 – osiąganie celów?, #753 – cel czy cela?). Wiele jest artykułów, książek, filmów i mądrości…..

Wszystko to jest prawdą, przy spojrzeniu z odpowiedniego miejsca i w odpowiednim czasie. I jest to ważne, ma swoje uzasadnienie oraz wymaga refleksji i przemyślenia.

Jedno jest pewne – aby łatwiej dążyć do Twojego celu – musi być on Twój, tak naprawdę i od serca.

Druga rzecz to materialne przedstawienie celu – musi to być namacalny i realny przedmiot lub stan, taki który możesz sobie wyobrazić i zwizualizować. Konkretny i pewny, taki, że jak zamkniesz oczy to go zobaczysz, wyobrazisz sobie i będziesz mógł do niego utworzyć stany przejściowe i ścieżkę dojścia.

I tyle. Poza tym, musisz chcieć i pragnąć osiągnięcia tego co chcesz.

Reszta jest już opisana. Wróć do tych krótkich materiałów i działaj!.

Przede wszystkim działaj!