#837 – rozwiązania

Szukaj rozwiązań a nie problemów. Ile ludzi, ile potrzeb i punktów widzenia, tyle problemów napotkasz. A jeśli są problemy to są i rozwiązania. I na tym się skup. Proste i przeraźliwie przytłaczające – ale taka jest prawda. Po prostu czasem musisz z czegoś zrezygnować i to porzucić aby zyskać coś nowego i niezwykłego.

Pamiętaj: żeby przeskoczyć nawet mały dół, musisz oderwać się na chwilę od ziemi i poszybować nad przeszkodą. Inaczej często się nie da.

#836 – wiedz czego chcesz

Ni chu chu. Musisz wiedzieć dokąd chcesz iść w najbliższym czasie. Przez dzień, miesiąc, może rok. Ale musisz wiedzieć, bo jeśli nie wiesz, to w zasadzie nie ma znaczenia, w którą stronę się skierujesz. A w drodze chodzi o to by rozkoszując się swoją drogą gromadził doświadczenia, przemyślenia oraz optymalizował swoje czyny. Zatem powinieneś przygotować odpowiedź na pytanie – co chciałbyś robić w najbliższym czasie, a najlepiej, jakbyś miał przygotowane kilka wariantów: nigdy nie wiadomo co ci się może przydarzyć. Zaufaj mi – w życiu pojawiają się znienacka różne okazje [ang. opportunities], które można wykorzystać, chwycić, podjechać na nich kawałek a może nawet kawał!

Zazwyczaj pojawia się ktoś i pyta – a co chciałbyś robić? I wtedy masz swoje 3 minuty, żeby błysnąć, pokazać swój potencjał, pokazać świat przez swój własny pryzmat – jak przez dziurkę od klucza. Bądź katalizatorem własnej ścieżki!

Szukaj, myśl, zapisuj i modyfikuj swoje wizje – to się opłaci. Najważniejsza inwestycja jaką możesz zrobić to inwestycja w siebie i swoich bliskich!

#835 – gekisaidai kata sono ichi / sono ni

 1. hidari sanchin dachi jodan uke (lewej nogi nie ruszasz)
 2. migi moroashi dachi jodan tsuki
 3. cofnięcie nogi do shikodachi hidari gedan mawashi barai
 4. w prawo migi sanchin dachi jodanuke
 5. hidari moroashidachi jodan tsuki
 6. cofnięcie do shikodachi mogi gedan mawashi barai
 7. hidari sanchin dachi uchiuke
 8. migi sanchin dachi uchiuke
 9. hidari maegeri, hidari zenkutsudachi
 10. hiji chudan ate
 11. hidari uraken, gedan barai, migi chudan tsuki kiai
 12. migi ashi barai heiko dachi migi shuto uchi
 13. hidari sanchin dachi uchi uke
 14. migi maegeri migi zenkutsu dachi
 15. migi chudan ate
 16. migi uraken, mawashi gedan barai migi chudan tsuki
 17. hidari ashi barai, heiko dachi hidari shuto uchi
 18. schodzisz lewą do do tyłu do migi zenkutsu dachi yamatsuki (gedan chudan)
 19. lewa do prawej, zamiana rąk ze skrzyżowaniem
 20. zejście do tyłu hidari zenkutsu dachi yama tsuki

 1. hidari sanchin dachi jodan uke (lewej nogi nie ruszasz)
 2. migi moroashi dachi
 3. jodan tsuki cofnięcie nogi do shikodachi hidari gedan mawashi barai
 4. w prawo migi sanchin dachi jodanuke
 5. hidari moroashidachi jodan tsuki
 6. cofnięcie do shikodachi migi gedan mawashi barai
 7. hidari sanchin dachi uchiuke
 8. migi sanchin dachi uchiuke
 9. hidari maegeri, hidari zenkutsudachi
 10. hiji chudan ate
 11. hidari uraken, gedan barai, migi chudan tsuki kiai
 12. migi ashi barai heiko dachi migi shuto uchi
 13. hidari sanschin shuto uchi uke
 14. migi sanchin dachi shuto uchiuke, cofnięcie do hidari sanchindachi shuto uchi uke
 15. migi maegeri migi zenkutsu dachi
 16. migi chudan ate
 17. migi uraken, gedan barai migi chudan tsuki
 18. hidari ashi barai, heiko dachi hidari shuto uchi
 19. hidari maemawashiuke z zejściem do tyłu po skosie w prawo migi neko ashi dachi
 20. migi maemawashi uke z zejściem w prawo do lewego neko ashi dachi

#834 – kumite kata

Schemat kumite kata:

 1. do tyłu – hidari kumite dachi kiai
 2. migi zenkutsu dachi oi jodan tsuki kiai, gyaku tsuki chudan, oi tsuki chudan
 3. cofnięcie nogi do migi kumite dachu kiai
 4. krok do przodu w migi kumite dachi gyaku chudan tsuki kiai
 5. mawate do hidari zenkutsu dachi oi gedan barai gedan gyaku tsuki kiai
 6. cofnięcie nogi do hidari kumite dachi
 7. zakrok do przodu do hidari kiba dachi yon jyu go hidari soto uke chudan migi tsuki
 8. migi kiba dachi yon jyu go oi uchi uke gyaku tsuki
 9. mawate hidari zenkutsu dachi jodan uke jodan gyaku tsuki kiai
 10. cofnięcie nogi do hidari kumite dachi kiai

#833 – zmiana

Zmiana? Jaka zmiana…. Zmiany na lepsze prawdopodobnie nie będzie.

Tym co zależy na zmianie zależy, mają za małą siłę przebicia, albo są zajęci czym innym – patrz realizacją podstawowych zadań życiowych lub nie wiedzą że zmiana mogłaby się zadziać. A pozostałym – cóż – wisi to i powiewa, ewentualnie boją się, że im się pogorszy, a jeszcze może trzeba by coś zrobić w temacie.

#832 – co dalej

Jak dalej ruszyć naprzód?

Tyle zobowiązań, planów, marzeń, oczekiwań, tyle bieżączek do zrobienia, a tu jeszcze by się chciało wypocząć i spędzić czas z bliskimi.

Oddychaj. To życie. Ani mniej, ani więcej. Jest kilka zasad, o których trzeba pamiętać:

 • Im masz więcej tym więcej podatku i energii zapłacisz, w szczególności, kiedy wszystko jest tylko na Twojej głowie. Ludzie widzą, że cię stać, więc będą na twoje finanse liczyć, ale jednocześnie masz większe poważanie wśród większości z ludzi. Poziom determinacji i motywów rośnie do kwadratu liczby zer po prawej stornie.
 • Im wyżej wejdziesz, tym więcej widzisz, ale jednocześnie jesteś bardziej widoczny, łatwiej o upadek, a spadając bardziej się potłuczesz.
 • Entropia i chaos rosną do nieskończoności, nie cofniesz też czasu, a twoja percepcja czasu będzie z wiekiem powodować, ze będziesz mieć go coraz mniej.
 • Cokolwiek nie zrobisz – znajdą się krytycy i zwolennicy – pytanie ilu ich będzie i jak będą wpływowi i na co. Tylko w teorii każdy głos jest sobie równy….. Życie szybko to weryfikuje.
 • Społeczeństwo – to społeczeństwo – ty to ty….. Nic nie będzie do końca logiczne, chociaż logicznie rzecz biorąc powinno. Pomimo znanych konsekwencji czy zagrożeń robimy często na przekór znanym prawom licząc na to, że a nuż się uda tym razem…. A może się nie udać.
 • Możesz przestać. Możesz kontynuować. Pytanie po co i dlaczego…
 • Każdy jest trochę inny – i to nie zawsze taki sam. Ludzie się zmieniają, ty też.

I co z tego, że to wiem?

Ano tyle, że mogę sobie posłuchać ulubionej muzyki i cieszyć się z każdego dnia, pomimo tego, ze czasem naprawdę jest ciężko. Tak, z mojego punktu widzenia jest czasem ciężko, ale wtedy myślę, sobie – jest ciężko, zrobię tyle ile mogę. Zawsze mogę się zatrzymać i wszystko to rzucić. I co mi to da? Czy wtedy będzie mi lżej? Zatem odpuszczam tylko tę część, która jest najmniej ważna, a to co ważne staram się pielęgnować i realizować.

#831 – ostatni kadr

Życie składa się z pojedynczych kadrów. Wesołych, smutnych, odległych i beztroskich. Część z nich możemy zaplanować, część możemy wyciąć, a część zastąpić iluzją obserwacji kadrów dzielonych z innymi osobami. Za każdym razem, gdy chcemy wrócić do jakiegoś fragmentu, chochlik pamięci lub perspektywa innej kamery zmienia nasz film, pokazując go w innym świetle, ba w innej częstotliwości widmowej i na innym poziomie. Kolejne zdarzenia, wątki i zwroty akcji pozwalają nam lepiej zrozumieć emocje targające bohaterami. Film rozkręca się, nabiera zaskakującego tempa i właśnie wtedy gdy może wydarzyć się najwięcej dobra i za chwilę pojawią się kolejne możliwości nastąpi ostatni kadr. Tylko, że scenariusz mówił, że to zakończenie było jedynie alternatywą. Czy twój film jest twoim wymarzonym życiem? Czy właśnie nie zmierzasz do ślepego zaułku? A może pędzisz za szybko zamiast zatrzymać się na chwilę i poczuć zmysłami szczęście? Jaki będzie ostatni kadr? Czy na pewno będzie tam kobieta, mężczyzna, kapelusz, płaszcz i rewolwer w jego kieszeni?

#830 – dedication and determination

Poświęcenie, pasja, skupienie i uparte dążenie do celu. To są najważniejsze rzeczy, które pozwolą osiągnąć to co chcesz. Reszta jest ważna, ale jest daleko za tą czołówką. Jeśli masz przed oczami, w głowie i w sercu to co chcesz osiągnąć, to gdy te aspekty utrzymasz na wysokim poziomie – jesteś skłonny osiągnąć to co chcesz. Jeśli jednak będziesz uważać, że nie warto i odpuścisz, to z pewnością nie dotrzesz do tego co chciałeś wcześniej – bo po prostu nie chesz już wystarczająco. Niby to proste, tak proste, że aż wierzyć się nie chce, ale tak jest. Jeśli wiesz czego chcesz, rozbij na składniki pierwsze – to jak to osiągnąć, później rozpisz kiedy to można zrobić. Na koniec sprawdź ile to będzie kosztować i skąd wziąć pieniądze.
Pewne rzeczy zrobisz w minutę, inne zajmą ci lata, a jeszcze inne będą mogły być dokończone za 100 czy 500 lat. Ty decydujesz co chcesz osiągnąć i jak bardzo możesz zainwestować w to swoje życie. Nie ma rzeczy niemożliwych – po prostu może żyjemy jeszcze w nieodpowiednim czasie. Dlatego spisuj swoje przemyślenia i udostępniaj potomnym – na pewno twoja wiedza jeszcze może się do czegoś przyda następnym pokoleniom – wielkie idee rozwijają się dłużej niż trwanie pojedynczych pokoleń.

#829 – frustracja

Wszystko z czasem wydaje się pozornie prostsze. Pozornie. Bo im więcej wiesz tym bardziej się kanalizujesz, znasz szybciej rozwiązania problemów, o których nawet nie wiesz. Dotyczy to oczywiście jedynie większości przypadków, więc wzrasta równocześnie zagrożenie, że akurat tym razem możesz się mylić. Drążysz więc temat i okazuje się, że miałeś znowu rację. I nadchodzi pokusa aby tym razem to drążenie odpuścić – a wtedy akurat okazuje się, że racji nie miałeś, a intuicja spłatała ci figla. Dlatego nie można dać się nabrać rutynie i ciągle musisz mieć otwarty, jasny i ciekawy umysł. A ciągła gotowość może zmęczyć, tak jak ciągłe przebywanie poza strefą komfortu – musisz to umiejętnie dozować, kontrolować i być na granicy możliwości – w większości czasu działając na luzie. Jak mawiają zawodowcy – w czasie treningu – musisz słuchać swojego ciała i umysłu, a w czasie zawodów – ciało i umysł ma słuchać ciebie. A zawsze musisz ufać i słuchać swojego trenera.

Frustracja może narastać również z takiego powodu, że coraz więcej wiesz o świecie i poziom twojej wiedzy stopniowo się nasyca – coraz trudniej znaleźć nowe informacje w znanych ci obszarach – szukasz i przeglądasz literaturę i materiały a tam coraz więcej rzeczy, o których już wiesz lub wydaje ci się, że wiesz. W pewnym momencie możesz mieć wrażenie, że nie wiesz zupełnie nic, a przecież jesteś wieloletnim praktykiem i teoretykiem w wielu dziedzinach.

To znak.

By pomyśleć i skierować swoją uwagę wewnątrz siebie – posłuchać co masz sobie do powiedzenia i spojrzeć na życie z przymrużeniem oka. Pomimo napływu trudnych, złych i przytłaczających informacji oraz szeregu zewnętrznych ograniczeń, nie jesteśmy skazani na nieskończoną frustrację i przygnębienie. Możesz sobie pozwolić na czerpanie szczęścia z życia. Z Przeszłości, z marzeń i teraźniejszości. Jesteś tu i teraz, z tym, co właśnie cię otacza i z tym co czujesz. Jak to wykorzystasz to twój przywilej, a nie kara.

#828 – reguły

Postępowanie zgodnie z regułami jest dosyć trudne. Po pierwsze wynika to z tego, że trzeba te reguły poznać. Stopień trudności tego punktu uzależniony jest od ich komplikacji oraz sformułowania i opisania definicji. Drugim problemem jest to, że reguły zazwyczaj ograniczają możliwości dojścia do celu, krótszą i niejednokrotnie łatwiejszą (z pewnych punktów widzenia) drogą. Zatem wyjście poza reguły często jest kuszące, gdyż pozornie daje nam nad innymi przewagę.

Trzecią sprawą jest to, że inni mogą nie przestrzegać reguł i to jest bardzo złudne i pociąga pokusę czynienia tego samego. Warto sobie wtedy zadać pytanie – czemu te reguły służą, przez kogo zostały ustanowione i jak bardzo się z nimi utożsamiasz.

Pamiętaj, że na koniec zostaniesz ze złamanymi regułami sam jak palec i nikt ci nie pogratuluje ich nadużycia. Nawet jeśli wszyscy tak robią, bo przecież ich nikt nie złapał za rękę..