#998 – odpuścić?

Kiedy powiesz sobie dość?

Jest to cholernie trudne, a każdy przypadek należy analizować oddzielnie, a co gorsze wynik tej analizy może zmieniać się w zależności od okoliczności i tego jak wszystko się potoczy…

Generalnie rozum podpowiada, że należy wziąć pod uwagę:

  • dotychczas poniesione koszty – Kd,
  • koszty, które jeszcze poniesiemy – Kp,
  • zysk końcowy Zk.

Jeśli Zk >= Kd + Kp, Kd > 0,2 Zk to trzeba się spiąć i dociągnąć do końca, jeśi poniesione koszty są niskie, a fakty mówią, żeby odpuścić, to może odpuśćic?

Jeśli Zk < Kd + Kp – tu zastanówmy się ile stracimy porzucając projekt, może coś można spieniężyć, wyciagnąć?

Może nie trzeba wszystkiego odpuszczać? Może trzeba po prostu zmienić punkt widzenia i popłynąć gdzieś indziej wykorzystując to co mamy już ze sobą.

Ważne jest jeszcze ile musimy do biznesu dołożyć – Kp. Jeśli to będzie rosło i rosło, to niezależnie od tego ile wtopiliśmy, trzeba to porzucić. Bez sentymentów.

Im szybciej zauważysz racjonalnie, że idziesz złą drogą, tym mniej będziesz się musiał wracać. Tylko uważaj, żeby nie porzucić czegoś co można jeszcze wykorzystać. Używaj rozumu, intuicji i opinii niezależnych ekspertów, pamiętając jednocześnie, że i tak znajdziesz dowody na potwierdzenie prawie każdej ewentualności.

Jakiejkolwiek nie podejmiesz decyzji, nie żałuj jej za bardzo w przyszłości, bo czasu nie cofniesz. I czas jest też kluczowym czynnikiem, który należy brać pod uwagę podczas tych rozważań. Czasu jeszcze nikt niczym nie zastąpił, choć niektórzy myślą, że czas to pieniądz. Ale bądźmy szczerzy – czas to czas i jest go coraz mniej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.