#1006 – bądź swoim przyjacielem

Kto cię zna lepiej niż Ty sam? Pewnie są takie jednostki, które przejrzały Cię na wylot i nawet wtedy, kiedy próbujesz oszukać sam siebie, wiedzą co kryje się w twym umyśle zanim sam sobie to uświadomisz.

Ale okrutna prawda jest taka, że musisz zaufać sobie na tyle, by zaakceptować się takiego jakim jesteś tu i teraz, w oderwaniu od ideałów i pragnień bycia Kimś, przez wielkie K. Musisz spojrzeć na siebie obiektywnie – być może przez pryzmat lustra i odbicia siebie w najbliższych. Jesteś jaki jesteś i powinieneś zostać swoim najlepszym przyjacielem, pomóc sobie ocenić stan faktyczny i sposób dalszego możliwego rozwoju, nawet wtedy, kiedy jest pod górkę, a może właśnie najbardziej w takiej chwili. Może się zdarzyć (oby nie), że zostaniesz na świecie sam jeden (no może nie jeden w sensie porzucenia przez bliskich na pastwę), być może znajdziesz się w sytuacji, gdzie większość czasu będziesz spędzał sam…. Cóż tak często wygląda starość (patrząc po najbliższym otoczeniu) – i nie powinno to być dla Ciebie czymś strasznym – powinieneś czuć się dobrze w swoim towarzystwie i móc sobie spojrzeć w twarz z uśmiechem i wspomnieniami dobrych chwil. Najwspanialsze bowiem chwile zazwyczaj spędzamy z ukochanymi, z bliskimi, z przyjaciółmi, ale gorzka prawda jest taka, że ktoś odchodzi pierwszy, a ktoś zostaje sam… Dlatego ważne jest by żyć tu i teraz tak, by zawsze czuć się ze sobą na tyle dobrze, żeby doceniać każdy kolejny dzień jako dar od wszechświata.

Zastanów się czy jesteś ekologiczny… I nie mówię tu tylko o śladzie węglowym, czy ilości wyprodukowanych odpadów, dodatkowo niekoniecznie posegregowanych. Chodzi raczej o to ile dobra wypłynęło od Ciebie do ludzi i świata, wiedzy doświadczenia, dobra i człowieczeństwa. Bo to o to chodzi – o to czy jesteś kimś kto po prostu był człowiekiem myślącym i przydatnym dla  świata, czy po prostu pasożytem. Nie trzeba być geniuszem, nie trzeba budować rakiet, czasem wystarczy pokazać innym jak żyć by nie szkodzić. I o to się rozchodzi. I oczywiście o radość z życia i szczęście pomimo wszystko! Popełniamy wiele błędów, na nich przecież się uczymy, ale dzięki ich detekcji możemy korygować swoje dalze życie, tak, by sprawiać radość sobie i innym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.