#357 – Rozliczenie

Czas minął – rok upłynął. Jak informowałem Cię we wpisie #355 – pora na rozliczenie. Pora na uzmysłowienie sobie jak wiele zrobiłeś w minionym roku. Jakie projekty zakończyłeś. Jakie rozpocząłeś. Co bezużytecznego przestałeś robić. Jakie znajomości nawiązałeś? Jak wykorzystasz to w przyszłości? Czego nauczyłeś się w minionym roku, czego chcesz się nauczyć w przyszłym? Pamiętaj, … Czytaj dalej „#357 – Rozliczenie”

Czas minął – rok upłynął. Jak informowałem Cię we wpisie #355 – pora na rozliczenie. Pora na uzmysłowienie sobie jak wiele zrobiłeś w minionym roku. Jakie projekty zakończyłeś. Jakie rozpocząłeś. Co bezużytecznego przestałeś robić. Jakie znajomości nawiązałeś? Jak wykorzystasz to w przyszłości? Czego nauczyłeś się w minionym roku, czego chcesz się nauczyć w przyszłym? Pamiętaj, aby skupić się na różnych obszarach swojego życia, ale zminimalizuj ilość rzeczy i działań, aby zachować maksymalne skupienie swoich działań.

Na moim przykładzie rok 2017 przedstawia się następująco:

  • Karate Kyokushin – zdałem egzamin na 3 DAN – następny egzamin planuję na 2023 rok – do tego czasu planuję systematycznie ćwiczyć rekreacyjnie co najmniej 3 razy w tygodniu.
  • Bieganie – UTMB (171km) – nie dałem rady ukończyć – odpadłem na 100km po 24h – plan jest taki aby ukończyć ten bieg w 2018 (o ile zostaniemy wylosowani). Na pocieszenie dodam, że ukończyłem ultramaraton Szlakiem Orlich Gniazd na 161km – zatem punkty na UTMB są i jest chęć do działania – plan minimum na 2018 to Rzeźnik 100km w czerwcu.
  • Rozwój osobisty – w 2017 zrobiłem certyfikat Agile Foundation, Lean IT, kilka szkoleń z zakresu prezentacji, komunikacji, zarządzania. Rozpocząłem studia podyplomowe Zarządzanie i Marketing na Politechnice Lubelskiej – plan aby ukończyć je w 2018. Mam informację zwrotną z developement center – planuję rozwój kompetencji w zakresie komunikacji, zrozumienia innych (empatia, inteligencja emocjonalna) oraz dawania informacji zwrotnej
  • Języki – j. hiszpański na poziomie B1 – plan aby poprawić w 2018 na B2 (będzie ciężko), 2018 – przypomnieć sobie j. niemiecki (czasy liceum i studiów) oraz j. rosyjski (czasy podstawówki).
  •   Inne – cały rok pisałem bloga – jeden krótki wpis na jeden dzień. Pora pisać dalej, teksty powinny być lepsze, ciekawsze i bardziej motywujące.
  • Życie osobiste – temat rzeka – tu muszę popracować nad komunikacją, nie jest najlepiej, jest nad czym pracować naprawdę!!! To jest najważniejsza rzecz, która przekłada się na sukcesy zawodowe, „sportowe” (w cudzysłowie ponieważ nie traktuję moich aktywności fizycznych jako sport, a jako sposób życia).

Pamiętaj – poświęcając 15 minut dziennie na coś przez 6 dni w tygodniu – przez cały rok – robisz coś przez 72h rocznie – czyli warto robić coś systematycznie a codziennie. Efekty będą!!!!! Choć będziesz musiał je kontrolować by je zauważyć!!!!

#356 – wyjątek

Wyjątki są wszędzie – od reguł, praw, ustaleń, zasad, ustaw itp. Itd. Trudno, a nawet więcej – to bardzo dobrze. Bo może okazać się, że właśnie taki wyjątek powinieneś i możesz wykorzystać? Bo coś co wszyscy przeoczyli zadziała na twój użytek!!!! Nie bój się zatem wychodzić poza utarte schematy i patrz z szerszej perspektywy. To, … Czytaj dalej „#356 – wyjątek”

Wyjątki są wszędzie – od reguł, praw, ustaleń, zasad, ustaw itp. Itd.

Trudno, a nawet więcej – to bardzo dobrze. Bo może okazać się, że właśnie taki wyjątek powinieneś i możesz wykorzystać? Bo coś co wszyscy przeoczyli zadziała na twój użytek!!!! Nie bój się zatem wychodzić poza utarte schematy i patrz z szerszej perspektywy. To, że ktoś twierdzi,  że się nie uda, to nie znaczy, że nie wyjdzie. Są rzeczy, które nie  śniły się jeszcze filozofom, a coś co nie wyszło wczoraj może wyjść dzisiaj, bo zmieniły się okoliczności, których ktoś jeszcze nie wziął pod uwagę. Pomyśl o tym i znajdź ograniczenia w dotychczasowym rozumowaniu. Zaufaj też swojej intuicji i daj jej przemyśleć pewne sprawy.

#355 – Pora się otrząsnąć

Pora się otrząsnąć. Zima nadciąga, ciemno, zimno i ponuro. Zatem nadszedł czas, by rozweselić swoją duszę, ciało i umysł, zakasać rękawy, rozbudzić wyobraźnię i spojrzeć z nadzieją w przyszłość. Wiek to nie problem. Wiek to numer. Nie możesz zatem brać go pod uwagę  jako wyznacznik, wymówka czy usprawiedliwienie swoich działań czy zaniechań. Daję ci jeszcze … Czytaj dalej „#355 – Pora się otrząsnąć”

Pora się otrząsnąć. Zima nadciąga, ciemno, zimno i ponuro. Zatem nadszedł czas, by rozweselić swoją duszę, ciało i umysł, zakasać rękawy, rozbudzić wyobraźnię i spojrzeć z nadzieją w przyszłość. Wiek to nie problem. Wiek to numer. Nie możesz zatem brać go pod uwagę  jako wyznacznik, wymówka czy usprawiedliwienie swoich działań czy zaniechań. Daję ci jeszcze dwa dni, by przeprowadzić podsumowanie minionego roku i ustalić plan na przyszły. Nie mówię tu o postanowieniu noworocznym, ale postanowieniu, obietnicy i nadziei dla siebie – dla ciebie, dla mnie. Popatrz i podsumuj –  w czym wytrwałeś, czego dokonałeś, jakie szanse wykorzystałeś, co można było zrobić lepiej. Za dwa dni – bądź gotowy na ustalenie grubych celów na przyszły rok, później podziel je na kwartały, miesiące. Ustal cele na najbliższe tygodnie.

Nie zapomnij o celach osobistych, zawodowych, umysłowych, zdrowotnych, materialnych i rozrywkowych. Nie ma na co czekać, trzeba się rozliczyć i wykorzystać informację zwrotną, którą już masz dostępną……

#354 – ciężko pracuj

Pracuj ciężko nad swoim rozwojem i tym co chcesz naprawdę osiągnąć. Efekty przyjdą. Musisz na nie poczekać. Czasem nie masz talentu do czegoś, ale bardzo chcesz to robić i wtedy musisz się zastanowić jak najlepiej wykorzystać to co masz i czego nie masz aby uzyskać wymarzony cel.  A może przy okazji da się uzyska coś … Czytaj dalej „#354 – ciężko pracuj”

Pracuj ciężko nad swoim rozwojem i tym co chcesz naprawdę osiągnąć. Efekty przyjdą. Musisz na nie poczekać. Czasem nie masz talentu do czegoś, ale bardzo chcesz to robić i wtedy musisz się zastanowić jak najlepiej wykorzystać to co masz i czego nie masz aby uzyskać wymarzony cel.  A może przy okazji da się uzyska coś więcej,  coś czego wcześniej nie widziałeś? Może jest co co cię może dodatkowo zainspirować? A może to ty jesteś inspiracją dla innych? Bądź konsekwentny i idź naprzód, czasem to najlepsza droga, która przyniesie w końcu oczekiwany wynik.

#353 – more, more, more

Wincyj!!!!!!! Czasem chciałoby się zakrzyknąć! WINCYJ!!!! Ale to nie jest wyjście zkażdej sytuacji. Czasem lepiej się zamknąć, ugryźć w język i przeczekać. Czasem więcej to nie znaczy lepiej. Czasem trzeba po prostu z czegoś świadomie zrezygnować, aby było bardziej optymalnie dla wszystkich. Warto pole chwilę zanim się coś zrobi, bo skutki mogą być nieodwracalne. Ale … Czytaj dalej „#353 – more, more, more”

Wincyj!!!!!!!

Czasem chciałoby się zakrzyknąć! WINCYJ!!!!

Ale to nie jest wyjście zkażdej sytuacji. Czasem lepiej się zamknąć, ugryźć w język i przeczekać. Czasem więcej to nie znaczy lepiej. Czasem trzeba po prostu z czegoś świadomie zrezygnować, aby było bardziej optymalnie dla wszystkich. Warto pole chwilę zanim się coś zrobi, bo skutki mogą być nieodwracalne. Ale nie rezygnuj ze wszystkiego, dobre rzeczy kosztują. I nie mówię tu tylko o pieniądzach, ale raczej o energii, zaangażowaniu i poświęceniu. Szukaj odpowiedże na zewnątrz i wewnątrz siebie.

#352 – zrozumienie

Dlaczego zrozumienie innych jest czasem takie ciężkie? Sytuacja wydaje się być prosta i przejrzysta, banalna wręcz i oczywista. A jednak znajdą się tacy, którzy potrafią pewne rzeczy skomplikować, utrudnić i jakby na siłę narzucić. Z drugiej strony trwanie przy swoim zdaniu może być odebrane przez innych jako brak chęci współpracy, zrozumienia, czy innych ograniczeń umysłowo … Czytaj dalej „#352 – zrozumienie”

Dlaczego zrozumienie innych jest czasem takie ciężkie? Sytuacja wydaje się być prosta i przejrzysta, banalna wręcz i oczywista. A jednak znajdą się tacy, którzy potrafią pewne rzeczy skomplikować, utrudnić i jakby na siłę narzucić. Z drugiej strony trwanie przy swoim zdaniu może być odebrane przez innych jako brak chęci współpracy, zrozumienia, czy innych ograniczeń umysłowo psychologicznych. Czasem proste rozwiązania są odrzucane jako prymitywne, albo prostackie. A czasem wystarczy coś prostego by zrobić wielkie rzeczy. Mam nadzieję, że potrafię się tego nauczyć, bo jeśli nie,  to marnie skończę, albo dobrze zacznę coś nowego.

#351 – Kiedy będziesz spełniony?

Jestem dzisiaj po akcji w szkole z  internatem dla dzieci niedowidzących, niewidzących i czasem, innymi upośledzeniami. Po tej akcji wolontariackiej, chcę potwierdzić to co do tej pory pisałem – masz dużo w sobie do podzielenia się innymi. Masz o wiele więcej niż ci się wydaje. Zdaję sobie również sprawę, ze oczywiście mój mózg i rozumek … Czytaj dalej „#351 – Kiedy będziesz spełniony?”

Jestem dzisiaj po akcji w szkole z  internatem dla dzieci niedowidzących, niewidzących i czasem, innymi upośledzeniami. Po tej akcji wolontariackiej, chcę potwierdzić to co do tej pory pisałem – masz dużo w sobie do podzielenia się innymi. Masz o wiele więcej niż ci się wydaje. Zdaję sobie również sprawę, ze oczywiście mój mózg i rozumek szuka potwierdzeń moich teorii i z łatwością znajdziesz tysiące przeciwności, które będą cię wstrzymywać od działania. Wiele w twoim życiu zależy od ciebie. Wiele w życiu innych może zależeć od ciebie. A na pewno możesz być również niezależny od innych – w takim stopniu na jaki możesz sobie pozwolić i w jaki sposób możesz sobie wypracować. Jedno jest pewne. Zawsze masz wybór i zawsze możesz zostać szczęśliwym i spełnionym. Musisz tylko znaleźć wsparcie w swojej własnej osobie. A to czasem bywa trudne.

#350 – będą cię testować

Pamiętaj. Kimkolwiek nie jesteś, jakkolwiek się nie zachowasz, zawsze będą cię testować i oceniać. Znajomi, nieznajomi, przyjaciele i rodzina. I nie chodzi tu o jakieś niewiadomojakie testy. Ot tak takie codzienne zachowania. Czasem się o tym dowiesz, czasem nie. Czasem o wynikach się dowiesz. Czasem niestety? zostaną przed tobą zatajone. Cóż, tak jak pisaliśmy – … Czytaj dalej „#350 – będą cię testować”

Pamiętaj. Kimkolwiek nie jesteś, jakkolwiek się nie zachowasz, zawsze będą cię testować i oceniać. Znajomi, nieznajomi, przyjaciele i rodzina. I nie chodzi tu o jakieś niewiadomojakie testy. Ot tak takie codzienne zachowania. Czasem się o tym dowiesz, czasem nie. Czasem o wynikach się dowiesz. Czasem niestety? zostaną przed tobą zatajone. Cóż, tak jak pisaliśmy – testy są trudne, tym bardziej jeśli nie znasz klucza oceny, albo jurorzy są ze sobą w sprzeczności….. Ha ha, podziękuj – jeśli ci powiedzą, podziękuj również wtedy, gdy ci nie powiedzą. Bo tak na prawdę nie ma znaczenia czy wiesz czy jesteś oceniany czy nie – powinieneś być sobą. Ale pamiętasz, że sam fakt oceny czy pomiaru wprowadza błędy? Tak jest zbudowany nasz świat – więc każda, nawet subiektywna ocena i obserwacja, jest z góry obarczona błędem.

#349 – nadmiar informacji i oczekiwań

Zewsząd jesteśmy otoczeni masą informacji. Media, internety, fejsbóóki,  radio…. MASAKRA. I jeszcze w tym wszystkim przydałoby się jakoś żyć, wydajnie pracować, mieć rodzinę, czegoś się nauczyć, mieć hobby, czas na wyjście ze znajomymi, pobiegać, mieć psa, wyjść do kina, pojeździć motocyklem, poleniuchować, pójść do galerii popatrzeć na obrazy, pójść do teatru, przespacerować się wieczorem bulwarem … Czytaj dalej „#349 – nadmiar informacji i oczekiwań”

Zewsząd jesteśmy otoczeni masą informacji. Media, internety, fejsbóóki,  radio…. MASAKRA. I jeszcze w tym wszystkim przydałoby się jakoś żyć, wydajnie pracować, mieć rodzinę, czegoś się nauczyć, mieć hobby, czas na wyjście ze znajomymi, pobiegać, mieć psa, wyjść do kina, pojeździć motocyklem, poleniuchować, pójść do galerii popatrzeć na obrazy, pójść do teatru, przespacerować się wieczorem bulwarem nad rzeką. Czasem gdzieś wyjechać, w góry, nad rzekę, lub do Tajlandii, Kambodży lub Emiratów Arabskich. HMMMMMM….. Czy wszystko się da zrobić? Na pewno nie na raz, nie przez wszystkich i nie zawsze. ALE TO NIE ZNACZY, ŻE NIE MOŻESZ BYĆ SZCZĘŚLIWY. Poustawiaj tylko swoje priorytety i ciesz się z każdej chwili, które zbliżają cię do ich osiągnięcia. Ciesz się z osiągniętych celów i dążenia do nich. Pamiętaj tylko – to mają być Twoje cele. Wtedy będzie ci łatwiej odsiać zbędne informacje, odrzucić zbędne czynności, a każda chwila pracy przyniesie ci radość i spełnienie.  Pamiętaj też o depresji fejsbóókowej. Patrząc na wpisy innych moze się zdawać, ze twoje życie jest gorsze czy słabsze – otóż nie – to nieprawda – TWOJE ŻYCIE MOŻE BYĆ SPEŁNIONE I DOBRE. Ważne na co zwracasz uwagę, jak nim kierujesz i czego chcesz. Spójrz w lustro… Kogo tam widzisz?

#348 – a kiedy przyjdzie po mnie ….

Hej, Dziś jest dobry dzień. Tak samo dobry jak wczoraj i tak samo dobry jak jutro. Nie musisz czekać na nic żeby być szczęśliwym i spełnionym. Wystarczy, że wykorzystasz dobrze to co masz dostępne tu i teraz. Często ktoś będzie chciał ci coś narzucić, zrzucić, podrzucić czy zabrać. Nie jest to istotne dotąd, jak tylko … Czytaj dalej „#348 – a kiedy przyjdzie po mnie ….”

Hej,

Dziś jest dobry dzień. Tak samo dobry jak wczoraj i tak samo dobry jak jutro.

Nie musisz czekać na nic żeby być szczęśliwym i spełnionym. Wystarczy, że wykorzystasz dobrze to co masz dostępne tu i teraz. Często ktoś będzie chciał ci coś narzucić, zrzucić, podrzucić czy zabrać. Nie jest to istotne dotąd, jak tylko robisz to co trzeba, to co możesz i to z czym się sam ze sobą zgadzasz. Reszta jest mniej istotna niż ci się wydaje. Naprawdę.