#635 – subiektywność

Wszystko odbieramy i tworzymy poprzez pryzamt własnego ja. Pamiętaj o tym czytając, słuchając i analizując życie i postrzeganie innych osób. To co widzisz i czujesz jest jedynie w twojej głowie, zatem to co dobre dla innych nie musi być dobre dla ciebie. I na odwrót. Na świecie nie wszystko jest też dobre dla jednostki – … Czytaj dalej „#635 – subiektywność”

Wszystko odbieramy i tworzymy poprzez pryzamt własnego ja. Pamiętaj o tym czytając, słuchając i analizując życie i postrzeganie innych osób. To co widzisz i czujesz jest jedynie w twojej głowie, zatem to co dobre dla innych nie musi być dobre dla ciebie. I na odwrót. Na świecie nie wszystko jest też dobre dla jednostki – czasem, ba w większości przypadków – przyporządkowuje się i rządzi tłumem, używa stereotypów i generalizacji, czasem oczywiście jednostka ma prawo dojść do głosu i kreować rzeczywistość – patrz – dyktatury, totalitaryzm itp. Zatem zastanów się dobrze co myślisz, co czujesz, co jest dobre dla ciebie i co jest dobre dla innych….. Ale nie daj się wpędzić w kozi róg – każdy ma znaczenie, każdy ma swoje prawa do bycia innym i nie powinniśmy tych praw odbierać. Aby to wszystko osiągnąć, chociaż dążyć do tego – staraj się zrozumieć innych. Nie musisz akceptować i popierać tego dlaczego tak czynią, ale zrozum to. A później przekuj to na swoje życie i oczekiwania. Dlaczego nie korzystać z tego co jest dla nas dostępne?

#634 – sen

Nie podejmuj wszystkich decyzji od razu. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, prześpij się ze swoim problemem. Pomyśl o nim przed snem. Zainspiruj się. Twoja podświadomość nie śpi – przetwarza cały czas dane i informacje, które nieustannie zbiera z otoczenia. I w nocy, podczas gdy sobie odpoczywasz, ma jeszcze więcej czasu na znalezienie i wypracowanie … Czytaj dalej „#634 – sen”

Nie podejmuj wszystkich decyzji od razu. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, prześpij się ze swoim problemem. Pomyśl o nim przed snem. Zainspiruj się. Twoja podświadomość nie śpi – przetwarza cały czas dane i informacje, które nieustannie zbiera z otoczenia. I w nocy, podczas gdy sobie odpoczywasz, ma jeszcze więcej czasu na znalezienie i wypracowanie nowych pomysłów i scenariuszy. Wtedy zyskujesz nowe możliwości, nowe podejście do aktualnych spraw, a także inne, dodatkowe opcje na rozwój sytuacji. Dlatego – programuj się, inspiruj, ucz i pozwól działać swojemu wewnętrznemu ja podczas snu.

#633 – uuuuuuu, bolało ….

Kiedy wszystko idzie dobrze, jest fajnie. To zrozumiałe, dopamina rozpływa się po krwiobiegu, jesteś zadowolony, cieszysz się i czujesz euforię. Najgorsze jest to, ze to minie, niezależnie od wszystkiego. Pewnego dnia okaże się, że nie możesz więcej biegać, wspinać się, jeździć motocyklem, ba może nawet chodzić….. I co wtedy? czy to koniec? czy nie warto … Czytaj dalej „#633 – uuuuuuu, bolało ….”

Kiedy wszystko idzie dobrze, jest fajnie. To zrozumiałe, dopamina rozpływa się po krwiobiegu, jesteś zadowolony, cieszysz się i czujesz euforię. Najgorsze jest to, ze to minie, niezależnie od wszystkiego. Pewnego dnia okaże się, że nie możesz więcej biegać, wspinać się, jeździć motocyklem, ba może nawet chodzić….. I co wtedy? czy to koniec? czy nie warto dlatego nic robić już teraz? Nieeeee. Po prostu rób swoje, to co lubisz robić. Znajdź swój rytm i nieustannie staraj się zwiększać jego częstotliwość. Szukaj też nowych rzeczy – pasji, bodźców, ciesz się tym co cię otacza. Tylko w ten sposób możesz w pełni docenić to co masz, to co możesz przeżyć. Dla mnie osobiście, to co masz materialnie, jest rzeczą drugoplanową, jest to myślenie bardzo egoistyczne – nie staram się budować spuścizny materialnej, a bardziej metafizyczne i psychologiczne struktury, które dzięki obecnej i przyszłej technologii będą mogły przetrwać i rozwijać się kiedy już mnie na tym świecie nie będzie. Nie sztuką jest wydać to co się ma, czy rozdać to co mają inni – jak robi nasz rząd. Sztuką jest sprawić by ludzie z chęcią i przekonaniem tworzyli nowe wartości w życiu i dzielili się nimi z innymi istotami na ziemi. Zatem, istnienie materialne przestaje mieć takie znaczenie, jeśli mówimy o spełnieniu się i realizacji wyższych celów. Sztuką jest zaprogramować siebie i zainspirować innych by byli w stanie wspinać się dalej na wyżyny własnych możliwości.

#632 – bez pracy …

Stare polskie przysłowie mówi; Bez pracy nie ma kołaczy. I w zasadzie tyle w temacie. Jeśli chcesz coś osiągnąć, spełnić marzenia, osiągać cele, musisz zapieprzać jak mały samochodzik, po 15 czy 16 godzin na dobę. Oczywiście nie chodzi o to byś robił byle co, ale byś plastycznie i elastycznie dostosowywał swoje działania do nieustannie zmieniających … Czytaj dalej „#632 – bez pracy …”

Stare polskie przysłowie mówi;

Bez pracy nie ma kołaczy.

I w zasadzie tyle w temacie.

Jeśli chcesz coś osiągnąć, spełnić marzenia, osiągać cele, musisz zapieprzać jak mały samochodzik, po 15 czy 16 godzin na dobę.

Oczywiście nie chodzi o to byś robił byle co, ale byś plastycznie i elastycznie dostosowywał swoje działania do nieustannie zmieniających się warunków zewnętrznych i tych wewnątrz ciebie. Rozwijaj siebie, ucz innych, ucz się też od innych i realizuj drobne, pośrednie cele i postanowienia. I walcz ze swoimi słabościami, odrzucaj je, gdyż nie są do niczego nikomu potrzebne.

I ciesz się życiem.

#631- każdy szczegół się liczy

Mamy patrzeć ogólnie, nie skupiać się na niesistotnych szczegółach, patrzeć w dal…. Wszystko jest ważne: strategia, taktyka i działania operacyjne. Im jesteś Niżej w hierarchii tym bardziej musisz się skupić na małych rzeczach, które zebrane, po kolei do siebie, utworzą całość. Jednak patrząc i uważajac na nie – musisz miec równocześnie obraz całości teraz, jak … Czytaj dalej „#631- każdy szczegół się liczy”

Mamy patrzeć ogólnie, nie skupiać się na niesistotnych szczegółach, patrzeć w dal…. Wszystko jest ważne: strategia, taktyka i działania operacyjne. Im jesteś Niżej w hierarchii tym bardziej musisz się skupić na małych rzeczach, które zebrane, po kolei do siebie, utworzą całość. Jednak patrząc i uważajac na nie – musisz miec równocześnie obraz całości teraz, jak i w odległej przyszłości. Nie musisz być wynalazcą nowych rzeczy by odnieść sukces i spełnienie w życiu, ale możesz doskonalić to co już jest i starać się upraszczać i wzbogacać o rzeczy, ktorych się nauczyłeś. Nigdy nie jest za późno by coś zmienić, nigdy nie jest za późno by porawić choć mały szczegół. Tak działa wszechświat. Tak działa ewolucja.

#630 – sprawa jajka

Jajko. Niby nic wielkiego. Kruche i nietrwałe. Łatwo stłuc skorupkę. Tylko zanim to się stanie – pomyśl. Jeśli skorupka jest zbita od zewnątrz – oznacza to koniec czegoś – czyjegoś życia, zanim ono się zmaterializuje. Natomiast jeśli ta skorupka zostałaby rozerwana od wewnątrz – oznacza to coś wprost przeciwnego – początek życia. Zatem tłumacząc to … Czytaj dalej „#630 – sprawa jajka”

Jajko. Niby nic wielkiego. Kruche i nietrwałe. Łatwo stłuc skorupkę. Tylko zanim to się stanie – pomyśl. Jeśli skorupka jest zbita od zewnątrz – oznacza to koniec czegoś – czyjegoś życia, zanim ono się zmaterializuje. Natomiast jeśli ta skorupka zostałaby rozerwana od wewnątrz – oznacza to coś wprost przeciwnego – początek życia.

Zatem tłumacząc to na inne płaszczyzny życia – jeśli opiekujesz się kimś, pozwól mu stłuc skorupkę od wewnątrz, samemu, niekoniecznie musisz to robić za kogoś, bo wyrządzisz więcej szkody niż pożytku.

#629 – sprzątaj najpierw u siebie

Jest dużo ludzi, którzy chętnie, z  łatwością i polotem powiedzą co należy poprawić u innych, a w szczególności kiedy w ten sposób mogą odwrócić od swoich spraw. Apeluję do Ciebie zatem, drogi czytelniku! Szukaj najpierw słabości u siebie, naprawiaj je, doskonal się i optymalizuj co trzeba, zanim nie zaczniesz „pomagać” innym. Takie działania „ku dobru” … Czytaj dalej „#629 – sprzątaj najpierw u siebie”

Jest dużo ludzi, którzy chętnie, z  łatwością i polotem powiedzą co należy poprawić u innych, a w szczególności kiedy w ten sposób mogą odwrócić od swoich spraw.

Apeluję do Ciebie zatem, drogi czytelniku!

Szukaj najpierw słabości u siebie, naprawiaj je, doskonal się i optymalizuj co trzeba, zanim nie zaczniesz „pomagać” innym.

Takie działania „ku dobru” mogą się zemścić, bo jeśli nie jesteś w miarę mocny i dobrze zorganizowany, mogą do ciebie wrócić z siłą podniesioną do sześcianu. KARMA WRACA!!!

Tylko spokój może cię uratować, zdrowy rozsądek, opanowanie i przemyślenie działań – strategia, taktyka i działania operacyjne.

Nie bądź cwaniakiem, bo się to może dla ciebie źle skończyć, szczególnie w dłuższej perspektywie. Miej szacunek dla innych, empatię, sympatię i bądź otwarty na zmiany.

#628 – przerwa

Kilka dni minęło bez wpisów. Przerwa spowodowana trochę smutkiem, trochę przemyśleniami, trochę lenistwem. Życie pomału toczy się swym torem, mój tato się starzeje, miał drugi, na szczęście niewielki, udar mózgu i spędził ponad tydzień w szpitalu. Nadszedł więc czas na refleksje, rozmowy, zastanowienie i przerwę. Co jest w życiu ważne? Czym się warto przejmować, a … Czytaj dalej „#628 – przerwa”

Kilka dni minęło bez wpisów. Przerwa spowodowana trochę smutkiem, trochę przemyśleniami, trochę lenistwem. Życie pomału toczy się swym torem, mój tato się starzeje, miał drugi, na szczęście niewielki, udar mózgu i spędził ponad tydzień w szpitalu. Nadszedł więc czas na refleksje, rozmowy, zastanowienie i przerwę. Co jest w życiu ważne? Czym się warto przejmować, a czym nie? Czy dobrze traktujesz innych? Czy robisz dobre rzeczy z dobrą intencją? To są pytania, na które trzeba sobie odpowiadać każdego dnia i swoje odpowiedzi weryfikować z rzeczywistością.

Jeśli zadowalasz wszystkich naokoło, znaczy że jesteś poniżej nich, trochę gnębiony.

Jeśli się złoszczą, znaczy że wprowadzasz innowacje, zmiany – czy dobre ????? To trudna odpowiedź.

Zazwyczaj prekursorzy idą sami, na czele. Czasem nawet nie na czele, bo za nimi nie ma długo, długo nic, a ich naśladowcy pojawiają się później.

Nie martw się tym, jeśli nawet kiedyś się potkniesz, czy cię będą chcieli zniszczyć  tylko dlatego, że zrobiłeś za dużo…. Pamiętaj – gwóźdź, który wystaje, prowokuje do tego by zostać wbitym (przysłowie japońskie).

Nasze obecne czasy są pozornie spokojne, ba są spokojne – w porównaniu do zawichrowań   historycznych, ale nie jest łatwo. Nie daj się oszukać złudną ofertą niby wolności….. Pomyśl czym naprawdę jest wolność, jak o nią walczyć i jak w tej walce wspierać innych ludzi. Ludzie to ludzie, niezależnie od koloru skóry, wyznania, orientacji seksualnej czy ideologii. Ważne jest tylko to czego chcą dla innych i dla całego świata. I my musimy to dostrzec pomijając stereotypy i pierwsze wrażenie.

Zatem skup się, pomyśl, rób co trzeba. Nie rób tego co zbędne.

I tak kiedyś zostaniesz sam. Na tym czy na innym świecie. Tak może się stać.

#627 – szachy

Jeśli nie umiesz grać w szachy, proszę zrób sobie prezent. Naucz się zasad tej gry i zacznij pogrywać. Z komputerem, z telefonem, ze znajomymi. Ta piękna gra, która ma już wiele wieków, naprawdę uczy pokory i wytrwałości. Uczy jak się bezpiecznie doskonalić na własnych błędach, pokazuje jak łatwo wpaść w pułapkę wiary we własne siły, … Czytaj dalej „#627 – szachy”

Jeśli nie umiesz grać w szachy, proszę zrób sobie prezent. Naucz się zasad tej gry i zacznij pogrywać. Z komputerem, z telefonem, ze znajomymi.

Ta piękna gra, która ma już wiele wieków, naprawdę uczy pokory i wytrwałości. Uczy jak się bezpiecznie doskonalić na własnych błędach, pokazuje jak łatwo wpaść w pułapkę wiary we własne siły, jak planować kilka ruchów naprzód, jak budować różne scenariusze, jak stosować fortele i pułapki, jak zapamiętywać sytuacje i używać znanych stałych fragmentów gry.

Niby nic, niby może strata czasu, a jednak pokazuje jak można się rozwijać bazując na prostych zasadach, jak zajrzeć wgłąb siebie…

Nie, to nie strata czasu, to inwestycja, to odpoczynek, wyzwanie, miłe spędzenie czasu, z kimś lub ze sobą, oderwanie się od codziennych problemów.

Zatem, nie czekaj, pograj czasem, w wolnej chwili i nie czuj się przez to winny bo to inwestycja w samego siebie.

#626 – 100 lat 100 lat

Tak się śpiewa zawsze u nas – 100 lat 100 lat …. Ale tak się zastanów. Czy chcesz żyć aż tyle? Czy będziesz żyć aż tyle? To się wydaj takie odległe, takie bajkowe, że będziesz mieć 99 lat i dalej będziesz sprawny, zdrowy, w pełni sił i zapału to wszystkich zadań. Że będziesz stanowił dla … Czytaj dalej „#626 – 100 lat 100 lat”

Tak się śpiewa zawsze u nas – 100 lat 100 lat …. Ale tak się zastanów. Czy chcesz żyć aż tyle? Czy będziesz żyć aż tyle?

To się wydaj takie odległe, takie bajkowe, że będziesz mieć 99 lat i dalej będziesz sprawny, zdrowy, w pełni sił i zapału to wszystkich zadań. Że będziesz stanowił dla innych wartość dodaną, będziesz mędrcem, którego zdanie będzie w poważaniu i będziesz słuchany z zapartym tchem, przez inne, kolejne już pokolenia.

Cóż, część z tego może się nawet spełnić. Są takie pojedyncze przypadki….. Ale patrząc na nieubłaganą statystykę, na to co się dookoła nas dzieje, nie czekaj do tych 99 lat, żeby coś znaczyć, bo wtedy i tak będzie się liczyć co zrobiłeś kiedy miałeś lat 20, 30, 40, 50, 60, 70, 80 …

Więc zakasz rękawy i zacznij żyć naprawdę, pełnią życia, pełnią potencjału, którym teraz władasz. Musisz się rozwijać i stawiać sobie konkretne cele, małe, duże, różne. Część z nich osiągniesz, część okaże się błędami, część trzeba odpuścić po drodze. Ale jedno jest pewne – najważniejsze w życiu jest  życie, a nie śnienie na jawie o czymś tam kiedyś tam. Samo się nic nie zrobi. Czasem będzie ci szło jak z płatka, czasem wszystko się będzie sypać (i to naraz uwierz mi – jak się coś psuć zaczyna, to już poleci 😉 ), ale to nic. Jesteś tu, na tym świecie, żeby zrobić to co umiesz najlepiej – żyć odważnie, wykorzystując okazje, dostrzegając je pośród złudnych rozpraszaczy, kreując rzeczywistość, analizując dostępne dane historyczne i tworząc przyszłość. Dla siebie i swojego, coraz bardziej globalnego, otoczenia. Bądź odpowiedzialny!